Հռոմի Պապի հրավերով փետրվարի 5-ին Վատիկան է այցելել Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Էրդողանը: Թե կոնկրետ ինչի համար էր մոլեռանդ մահմեդական Ռեջեփ Էրդողանը մեկնել քրիստոնյա աշխարհի հոգևոր կենտրոն, ենթադրություններն ու վարկածները բազմաթիվ են: Դրանցից մեկը անձամբ հաստատել է Հռոմի պապը՝ Էրդողանի հետ խոսել է Երուսաղեմի կարգավիճակի մասին՝ իր աջակցությունը հայտնելով Պաղեստինին ու Թուրքիային՝ չի կարելի վիճելի քաղաքին տալ միակողմանի կարգավիճակ ու հռչակել Իսրայելի մայրաքաղաք՝ առանց հաշվի առնելու արաբների կարծիքը:
Էրդողանի վատիկանյան այցը, սակայն, հարուստ էր ոչ միայն համերաշխության հայտարարություններով: Այստեղ ևս մի քանի հարյուր մարդ դուրս է եկել փողոց քրդական տարբեր դրոշներով ու Թուրքիայի նախագահին անվանել ահաբեկիչ: Ռեջեփ Էրդողանի այցը առանց լուրջ միջադեպերի ապահովելու համար Վատիկանի փողոցներ են դուրս բերվել անվտանգության ավելի քան 3500 աշխատողներ: Աննախադեպ է նաև այն, որ արգելվել է Վատիկանի կենտրոնում հակաթուրքական ցույցեր անել, ինչը գնահատվել է որպես մարդու իրավունքների ոտնահարում ԵՄ տարածքում։
Դե իսկ Էրդողանի այցի առանցքը կազմող հանդիպման մասին պաշտոնական հաղորդագրություններն ու հայտարարությունները ժլատ են: Երուսաղեմ, Իրաք, Սիրիա, գաղթականների խնդիր, քրդերի դեմ պատերազմ: Սրանք երկու առաջնորդների քննարկումների մասն են կազմել: Բրիտանական BBC-ն, ռուսական Regnum-ը, նույնիսկ թուրքական որոշ գործակալություններ ենթադրել են, որ Հռոմի
Պապի հետ Էրդողանի 1-ժամյա հանդիպման ժամանակ անդրադարձ եղել է նաև Հայաստանին: Այսօր, երբ օրվա հարց է հայ-թուրքական արձանագրությունները հայկական կողմից չեղյալ հայտարարելը, թուրք վերլուծաբանների կարծիքով, Էրդողանը Հռոմի Պապից խնդրել է միջնորդել, որպեսզի Հայաստանը չանի այդ քայլը:
Անկարան պետք է ցույց տա, որ հարևանների հետ վերջնականապես չի այրել կամուրջները: Վատիկանի հետ այդ կամուրջն այրվել էր 1959 թվականին, երբ Թուրքիայի այն ժամանակվա նախագահ Ջելալ Բայարը այցելեց Վատիկան: Դրանից հետո նրանց քաղաքական հարաբերություններն այնպիսին էին, ինչպիսին են այսօր հայ-թուրքական հարաբերությունները: