Էրդողանն ու Հռոմի պապը հանդիպել են
Փետրվարի 5-ին Վատիկանում Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը հանդիպել է Հռոմի պապ Ֆրանցիսկոսին: Սա վերջին 59 տարվա ընթացքում Թուրքիայի նախագահի առաջին այցն է Վատիկան:
Էրդողանի այցի կապակցությամբ շուրջ 150 հոգանոց արտոնված ցույց է կազմակերպվել: Ցուցարարների և ոստիկանության միջև բախումներ են սկսվել, երբ ակցիայի մասնակիցները փորձել են ճեղքել իրավապահների շղթան: 2 մարդ ձերբակալվել է:
Թուրքիայի նախագահը Հռոմի պապի հետ մոտ 50 րոպե առանձնազրույց է ունեցել: Նրանք խոսել են Երուսաղեմի կարգավիճակի մասին՝ ընդգծելով տարածաշրջանում խաղաղության և կայունության կարևորությունը: Թե՛ Թուրքիայի նախագահը, թե՛ Հռոմի պապը դեմ են Երուսաղեմը Իսրայելի մայրաքաղաք ճանաչելու ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի որոշմանը:
Էրդողանի պատվիրակության կազմում է նաև Մեհմեդ Փաչաջին՝ Վատիկանում Թուրքիայի դեսպանը: Էրդողանը 2015թ. հետ էր կանչել իր դեսպանին այն բանից հետո, երբ Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի առթիվ Հռոմի պապը պատարագ էր մատուցել և Հայոց ցեղասպանությունն անվանել «20-րդ դարի առաջին ցեղասպանություն»:
Ավելի վաղ SHANTNEWS-ը մանրամասն անդրադարձել էր Թուրքիայի և Վատիկանի հարաբերություններին Հայոց ցեղասպանության թեմայի շուրջ ճգնաժամից հետո: