Ի՞նչ խնդիրներ բացահայտվեցին «Դիտակետ» ծրագրի միջոցով
Հայաստանի պաշտպանության նախարարության «Դիտակետ» ծրագրով հայկական բանակի զորացրված զինծառայողների շրջանում իրականացված հարցումները բացահայտել են համաբանակային և առանձին զորամասերի խնդիրներ, որոնց մի մասը երեկ ներկայացվեց հենց հարցումների մասնակիցների մի մասի ներկայությամբ։
«Դիտակետ» ծրագրի համակարգող Արմեն Խաչիկյանի խոսքով՝ հարցումների ու հետազոտության արդյունքների ամփոփման ժամանակ եղել են նաև անսպասելի բացահայտումներ, ինչպես օրինակ այն, որ զինծառայողները նախընտրում են արագ պատրաստվող ու ջանքեր չպահանջող սնունդ։
Մեկ այլ հարց է սպաների նկատմամբ վստահությունը։ Մասնավորապես անսպասելի է եղել այն, որ զորամասերի հրամանատարներն ավելի շատ վստահություն են վայելում, քան նրանց ԱՀՏԱ գծով տեղակալները։
Զինծառայողների ավելի խոշոր խումբ, սակայն, մտահոգված է արձակուրդների և հատկապես լրացուցիչ տրվող արձակուրդների խնդրով։ Հարցումների ընթացքում զորացրվածներին հնարավորություն է տրվել ասել, թե ինչ առաջարկ կամ հարց կուղղեին պաշտպանության նախարարին, և նրանց զգալի մասը նշել է հենց այս խնդիրը։
«Դիտակետ» ծրագրի համակարգողի խոսքով՝ իրենք հետազոտության արդյունքները ներկայացրել են պաշտպանության նախարարություն, սակայն չեն մասնակցելու այդ խնդիրների լուծումներ գտնելու և շտկումներ իրականացնելու աշխատանքներին։
Հարցումների արդյունքների ընդհանրացված որոշ տվյալներ հասանելի են ստորև տեղադրված գրաֆիկներում։ Վերջում կարող եք դիտել նաև հարցումների արդյունքների ներկայացման մասին ռեպորտաժը։