Բանակում կարող են ներդրվել արհեստագործական դասընթացներ
Զինված ուժերում արդեն ներդրվել է համակարգչային հմտությունների ուսուցում։ Զորամասերի զինծառայողները դասընթացների են մասնակցում Երևանի, Դիլիջանի և Ստեփանակերտի «Թումո» կենտրոններում։ Սակայն սրանից բացի, կարող են զինծառայողների համար ներդրվել նոր դասընթացներ։ Այս մասին հայտարարել է պաշտպանության նախարար Վիգեն Սարգսյանը։
Զորացրված զինծառայողներից մեկի հարցին պատասխանելիս նախարար Սարգսյանը նշել է, որ «Թումո» կենտրոնները թույլ են տալիս հենց համակարգչային տեխնիկայի միջոցով սովորել այլ մասնագիտություններ, սակայն իր կարծիքով՝ բանակում կարող են ներդրվել նաև արհեստագործական մասնագիտությունների ուսուցման դասընթացներ։
«Երկրորդ հարթությունը, որում պետք է լուծենք զինծառայողների հավելյալ կրթության հարցը, արհեստագործական մասնագիտությունների ուսուցումն է զորամասերում։ Միշտ կլինեն մարդիկ, ովքեր կրթությունը կշարունակեն, հետո բարձրագույն կրթություն կստանան, բայց մի արհեստ իմանալը միշտ օգտակար է։ Ես կարծում եմ, որ մի զորամասում դա կարող է լինել ոսկերչական գործ, մեկ այլ զորամասում կարող է լինել մեքենայի վերանորոգման և այլն»։
Սրանից բացի, ըստ նախարարի, սեփական կրթությունից չկտրվելու հնարավորություն է տալիս նաև հեռահար կրթությունը, որն արդեն հեռանկարային տարբերակ է։