Մեր զենքերը հնամաշ են, կա՞ արդիականացման ծրագիր. նախկին զինվորի հարցը նախարարին
Փետրվարի 3-ին ՀՀ ՊՆ «Դիտակետ» ծրագրի արդյունքների ներկայացումից հետո հարցման մասնակիցներին հնարավորություն տրվեց պաշտպանության նախարարին ուղղել սեփական հարցերը։ Նախկին զինծառայողներից մեկը նշեց, որ Ապրիլյան պատերազմի ժամանակ զինտեխնիկան հնացած էր, փամփուշտները քիչ էին, և դրա պատճառով եղան զոհեր. կա՞ արդյոք զինտեխնիկայի արդիականացման ծրագիր։
«Մանրամասն ուսումնասիրել եմ ապրիլյան դեպքերի ժամանակ տեղի ունեցած յուրաքանչյուր մահվան դեպքի հետ կապված մանրամասները։ Պետք է միայն մեկ բան վստահեցնեմ, որ փամփուշտի պակասի հետ կապված դեպքերի թիվը մոտ է զրոյի», — նշել է նախարար Վիգեն Սարգսյանը։
Պաշտպանության նախարարը վստահեցրել է, որ դասակի կազմում եղած զինատեսակները թեև կարող են հին լինել, սակայն դրանք կատարում են իրենց առջև դրված խնդիրները։
«Այլ բան է, որ այսօր ժամանակակից և արդիական միջոցներ կան։ Խոսքը գիշերային նշանոցների մասին է … խոսքը դիպուկահար զենքերի նոր տեսակների մասին է … խոսքը հրետանու որոշ տեսակների մասին կարող է լինել … Կարճ պատասխանն այն է, որ այո՛, սպառազինության արդիականացումը կարևոր մասն է մեր արդիականացման։ Եվ արդեն 2017 թվականին այդ ուղղությամբ աշխատանքներ կատարվել են», — նշեց նախարարը։
Վիգեն Սարգսյանն ավելացրեց, որ այս խնդիրների լուծումը մասնավորապես ներառված է նաև զինված ուժերի արդիականացման 7-ամյա ծրագրի մեջ, որը շուտով կհաստատվի հանրապետության նախագահի կողմից։