Խորհրդային շրջանում արցախյան հատվածում հայ-ադրբեջանական սահմանը՝ ներառյալ ԼՂԻՄ սահմաններն ու Սյունիքի, Վայոց ձորի արևելյան սահմանները, կազմում էին ավելի քան 960 կիլոմետր, պատերազմից հետո՝ ընդամենը 290 կիլոմետր։ Ադրբեջանի հետ սահմանագիծն Արցախյան հատվածում կրճատվել է ավելի քան 3 անգամ, ինչը հայտնի է դարձել քաղաքագետ Էդգար Էլբակյանի հավաքած քարտեզից։
«Այն, որ մեր սահմանը կրճատվեց շուրջ 650 կիլոմետրով, դրանից ենթադրվում է, որ շատ ավելի քիչ զինտեխնիկայի, մարդկային ներուժի, կահավորման կարիք մենք ունենք», – բացատրում է քաղաքագետը։
Քարտեզում կանաչ գույնով նշված են ԼՂԻՄ-ի գոյության շրջանում եղած սահմանները, նարնջագույնով՝ ներկա սահմանները (հյուսիսում կա համընկնում)։ Կարմիրով ներկված են Մարտակերտի ու Մարտունու շրջաններում Ադրբեջանի կողմից օկուպացված հայկական տարածքները։
Էլբակյանի խոսքով՝ Եթե հանկարծ նախկին սահմաններին վերադարձ լիներ, դրա համար հավելյալ հազարավոր զինծառայողների ու զինտեխնիկայի, ընդհանուր ենթակառուցվածքի անհրաժեշտություն կառաջանար, ինչի հնարավորությունը Հայաստանն այժմ չունի։ Նման հանգուցալուծում կարող է լինել, եթե կյանքի կոչվի բանակցային սեղանին դրված փաստաթուղթը։
«[Այդ դեպքում] ստանում ենք մոտ 600-650 կիլոմետրի տարբերություն, այսինքն այդքանով, մոտ 3,3 անգամ սահմանագիծը երկարում է», – նշեց Էլբակյանը։
Հակափաստարկ կարող է հնչել, թե այդ «հավելյալ» սահմանագծին կարող են տեղակայվել միջազգային խաղաղապահներ, սակայն Էլբակյանը հիշեցնում է, որ նույն խաղաղապահներն էլ կարիք են ունենալու հավելյալ ռեսուրսների ու մոտիվացիայի, որը լուրջ կասկածի տակ է, եթե հաշվի առնվեն աշխարհի տարբեր կետերում խաղաղապահների անփառունակ առաքելությունները։