Բանակի տեխնիկական հագեցվածությունը բանակի արդիականացման համալիր ծրագրի մի մասն է։ Սա վերաբերում է ինչպես առաջնագծում, այնպես էլ պահեստազորում գտնվող ստորաբաժանումներին։ «Շանթ» հեուստաընկերության եթերում այս մասին հայտարարեց ՀՀ ԶՈՒ գլխավոր շտաբի պետ Մովսես Հակոբյանը։
«Առաջնագծում պրոբլեմը եղել է հետախուզման հետ կապված՝ հակառակորդի մտահղացումներն ավելի վաղ հայտնաբերելու համար։ Այսօր այդ խնդիրը լուծված է»,- «Հեռանկար» հաղորդաշարի ընթացքում նշեց ՀՀ ԶՈՒ գլխավոր շտաբի պետը։
Մովսես Հակոբյանի խոսքով՝ դրանով է պայմանավորված այն, որ 2017 թվականին հակառակորդն այդպես էլ չկարողացավ որևէ հաջողված դիվերսիոն գործողություն իրականացնել ու հասցնել վերջնակետին։ Բոլոր նմանատիպ փորձերը ժամանակին հայտնաբերվել ու կասեցվել են։
«Ցավոք, 2018 թվականը ևս, հունվարը սկսվեց այդպիսի փորձերով։ Երկու այդպիսի դեպք եղավ։ Երկուսը ժամանակին հայտնաբերվել ու ոչնչացվել է»,- նշեց Մովսես Հակոբյանը։
Նրա խոսքով՝ այսօր զինծառայողները տիրապետում են իրավիճակին, և դրանից է, որ որևէ խուճապ չի առաջանում։ Զինծառայողների շրջանում հիմա կա վստահություն։
«Այսօր հակառակորդը խոցելի է ավելի մեծ հեռավորության վրա, քան մենք ունեցել ենք։ Եվ պետք է ասեմ, որ գերճշգրիտ զենքերով է խոցումն իրականացվում։ Այդ սպառազինությունն արդեն մեր բանակում է, անձնակազմը մարզված է, պատրաստ է»,- նշեց Հակոբյանը։