«Ես եմ» ծրագիրը շահավետ է և՛ նորակոչիկի, և՛ բանակի տեսանկյունից. Մովսես Հակոբյան
ՀՀ ՊՆ «Ես եմ» ծրագիրը հաջողված է, և այդ ծրագրին դիմած նորակոչիկների առաջին խումբը զինծառայության է մեկնել հունվարի 28-ին։ Ծրագրի դիմումների ու ընդունելության մակարդակը գոհացուցիչ է։ Այս մասին «Շանթ» հեուստաընկերության եթերում հայտարարեց ՀՀ ԶՈՒ գլխավոր շտաբի պետ Մովսես Հակոբյանը։
Մի կողմից՝ դա օգտակար է հենց զինծառայողին, կարծում է ՀՀ ԶՈՒ գլխավոր շտաբի պետը. պետությունը կանգնում է նրա թիկունքին ու 5 միլիոն դրամ ֆինանսավորում է տրամադրում ծառայությունից հետո կյանքը դասավորելու առաջին փուլում, մյուս կողմից՝ այս ծրագիրն օգտակար է նաև զինված ուժերի համալրման ու մարտական հերթապահության տեսանկյունից։
«Մենք զինվորին զորակոչում ենք, երբ նա զինվորական գործից համարյա ոչինչ չգիտի։ Վեց ամսվա ծրագրից հետո նա կատարելագործվում է։ Որպես այդպիսին՝ լավ զինվոր դառնում է մեկ տարի ծառայելուց հետո։ Եվ մեկ տարի հայրենիքին ծառայելուց հետո նա զորացրվում է։ Իսկ «Ես եմ» ծրագրով մենք շահում ենք բավականին պատրաստված զինվոր՝ ևս մեկ տարի ծառայության ժամկետով»,- «Հեռանկար» հաղորդաշարի ընթացքում նշեց ՀՀ ԶՈՒ գլխավոր շտաբի պետը։
Նրա խոսքով՝ արդեն պատրաստված ու փորձառու զինծառայողի՝ մեկ տարի ավելի ծառայելը զգալիորեն կամրապնդի մարտական հերթապահությունը։
«Ի՞նչ ենք շահում։ Առաջին գիծ գնում են այն զինծառայողները, ովքեր կամովին են ընտրում այդ ծառայությունը։ Եվ ես գտնում եմ, որ «Ես եմ» ծրագիրն ընտրող զինծառայողները բավականին հասուն երիտասարդներ են, որովհետև գոնե իրենք իրենց կյանքը մոտակա 5 տարվա համար պլանավորել են։ Իսկ այդպիսի երիտասարդներ բանակում այսօր անհրաժեշտ են»,- նշեց Մովսես Հակոբյանը։
Շտաբի պետի խոսքով՝ նման զորակոչիկների կարիք կա հատկապես առաջնագծի տեխնիկական հագեցվածության պայմաններում, քանի որ առկա տեխնիկան շահագործելու անհրաժեշտություն կա։
ՀՀ ԶՈՒ գլխավոր շտաբի պետ, գեներալ-գնդապետ Մովսես Հակոբյանի հետ հարցազրույցի ամբողջական տեսագրությունը կարող եք դիտել ստորև։