«Հայաստանում պաշտպանության նախարարի պաշտոնը միշտ եղել է քաղաքացիական, և սա կապ չունի սահմանադրական փոփոխությունների հետ։ Նույնիսկ երբ զինվորականները զբաղեցրել են նախարարի պաշտոնը, նրանք այդ պահից թողել են իրենց ծառայությունը և դարձել են քաղաքացիական»,- «Շանթ» հեուստաընկերության եթերում այս մասին ասել է Մովսես Հակոբյանը։
«Հեռանկար» հաղորդաշարին տված հարցազրույցում ՀՀ ԶՈՒ գլխավոր շտաբի պետը նշել է, որ Սահմանադրության փոփոխության հետևանքով զինված ուժերի կառուցվածքում որևէ փոփոխություն չի կատարվել։ Փոփոխությունը զինված ուժերին վերաբերում է միայն այն կետով, որ հանվում է ԶՈՒ գերագույն գլխավոր հրամանատարի պաշտոնը, դրա փոխարեն վարչապետը լինելու է ԶՈՒ գլխավոր հրամանատար։
«Հստակ տարանջատված են պաշտպանության նախարարության գործառույթը և զինված ուժերի գործառույթը։ Եթե ընդհանրացած ասեմ՝ պաշտպանության նախարարը վարում է պաշտպանական քաղաքականությունը՝ ինչպես երկրի ներսում, այնպես էլ արտաքին աշխարհի հետ… Պաշտպանության նախարարը բարենպաստ պայմաններ է ստեղծում զինված ուժերի գործունեությունը իրագործելու համար»,- ասել է Մովսես Հակոբյանը։
Շտաբի պետի խոսքով՝ նախարարության գործառույթների մեջ են նաև ֆինանսական ապահովման, բանակի՝ սպայական, շարքային ու նաև պահեստազորային համալրման գործառույթները։
«Գլխավոր շտաբը զբաղված է զուտ զինվորական գործով։ Դա զինված ուժերի պատրաստությունն է, պատրաստականությունն է, ուսուցումն ու սպառազինության, ռազմական տեխնիկայի պահպանումը, շահագործումը և մարտական հերթապահության իրականացումը»,- նախարարության և Գլխավոր շտաբի գործառույթների սահմանագիծը ներկայացրել է շտաբի պետը։
Զինված ուժերի գլխավոր շտաբը նաև սոցիալական պաշտպանության, բնակավորման և այլ հարցերով պատվերներ է ներկայացնում նախարարությանը, որպեսզի վերջինս դրանց հիման վրա կառավարության հավանությանը ներկայացնի այդ ծրագրերի բյուջեները և այլն։