Հայոց բանակի պատմության օրագրային պատառներ
Մեծ պատմության մեր փոքրիկ պատառը
… 1992-ի գարնանային այդ օրը սովորականի նման առավոտյան դասի գնացինք: Բայց դպրոց մտնելուն պես մեզ՝ մի 10-15 հոգուս, ովքեր դպրոցական փոքրիկ երգչախմբի անդամներն էին, մի տեղ հավաքեցին ու ասացին.«Երեխե՛ք, տեղ ենք գնում»: Դեռ նախորդ օրը եկած անձրևից գետինը ցեխոտ էր, օրը՝ ամպամած: Ոտքով քայլեցինք մի քանի հարյուր մետր. հասկացանք՝ զինկոմիսարիատ էինք գնում: Տեղ հասնելուն պես՝ երգչախմբի մեր ղեկավարն ասաց, որ գնում ենք նորակոչիկներին ճանապարհելու: Հետերկրաշարժյան Սպիտակին բնորոշ տնակներից մեկն էր: Կանաչավուն տնակի մոտ շատ մարդ կար, մի կողմում շարքով կանգնած էին տղաները, մյուս մասում՝ ծնողներն ու էլի շատ մարդիկ:
Մեզ համար նախատեսված վայրում շարք կանգնեցինք ու սկսեցինք երգել: Գրեթե մինչև ծնկները ցեխ էինք եղել, երգելիս նույնիսկ թեթև անձրև սկսեց, բայց դա չէր խանգարում. ոգևորված էինք: Հայրենասիրական երգեր էին, երգեր, որոնք պարզապես արգելված էին խորհրդային տարիներին, և միայն անկախությունն էր հնարավորություն տվել առաջ բերելու դրանք: Հիշում եմ, թե ինչ ոգևորություն եղավ, երբ Նժդեհի մասին հայտնի երգը երգեցինք:
Առաջին զորահանդեսը Հանրապետության հրապարակում
Այդ ժամանակ առանձնապես չէինք գիտակցում, թե ում և ուր ենք ճանապարհում: Բանակ հասկացությունը շատերիս տանը պահվող նկարազարդ ալբոմներում հայր-ծնողներիս բանակային լուսանկարներով էր սահմանափակվում:
Բայց ստացվել էր այնպես, որ մենք մասնակից էինք Հայոց երրորդ հանրապետության ամենակարևոր ձեռքբերման՝ բանակի առաջին զորակոչիկների ճանապարհմանը: 1992-ի գարնանը Հայաստանում մեկնարկեց առաջին զորակոչը:
Այդ պահին պարզապես ոգևորություն էինք ապրում: Տարիներ հետո հայկական բանակը ոչ միայն որպես մարդ, այլև որպես լրագրող արժևորելու հնարավորություն ունեցա:
Ապրիլյան մարտահրավերը
…2016-ի ապրիլի 2–ը շաբաթ էր: Ինչպես սովորաբար այդ օրերին է լինում, լուրերի թողարկումը ես պիտի վարեի: Պատերազմի ու խաղաղության փխրուն սահմանագծի մասին գրեթե ամեն օր էինք պատմում, սակայն այդ օրը առավոտյան լուրերի թողարկումը բոլորովին այլ ստացվեց: Անգամ ամեն առավոտ սահմանի մասին պատմող լրագրողներիս համար Արցախից ստացված լուրի էությունը իսկապես անհնար էր միանգամից պատկերացնել: Սովորական մարդկային գիտակցության առաջին ռեակցիան զարմանքն էր, անորոշությունը, հետո շուտ տեղ հասնելու ցանկությունը:
Թե ինչ էր կատարվել այդ օրերին, հետադարձ հայացքի հնարավորություն ունեցանք մի քանի օր անց՝ կրակի դադարեցումից հետո:
Առաջնագծում զինվորականներին տեսնելիս ինձ ուղղակի զարմացնում էին հանդարտությունն ու մարդկային ժպիտը: Թվում էր՝ անհավատալի է, որ այդ հանդարտությունն ունեցող տղաները ընդամենը մեկ-երկու օր առաջ կռիվ էին տվել, ինչպես իրենք էին պատմում՝ ժամանակի մեջ չէին տեղավորվում:
Առաջնագծի զինվորը
Հիմա առանձնահատուկ ջերմությամբ լցնում էին սրճեփը, համոզում, որ ամենահամեղ սուրճը հենց իրենք են պատրաստում, պահարանից հանում կոնֆետների տոպրակը ու սեղանին շարում զինվորական մետաղե բաժակները՝ սուրճը լցնելու համար:
Սուրճի համից բացի, ամենից շատ ոգևորողը հպարտության, խարիզմայի ու ուժի զգացողությունն էր, որ յուրաքանչյուրից էր գալիս: Ոչ մի տեղ պատերազմն ու խաղաղությունն այնքան մոտ չեն, որքան սահմանին, բայց այդ րոպեներին թվում էր՝ ոչ մի տեղ այնքան ապահով ու անվտանգ չէ, որքան այնտեղ: