Հայաստան-Եվրամիություն համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի սատարման բանաձևի վերաբերյալ Եվրոպական խորհրդարանում իրականացված քվեարկությունը ևս մեկ քայլ է համաձայնագրի լիարժեք վավերացման համար։ Այս մասին իր թվիթերյան էջում գրառում է կատարել ՀՀ ԱԳՆ ղեկավար Զոհրաբ Մնացականյանը։
Նախարարը նաև շնորհակալություն է հայտնել մինչև հիմա համաձայնագիրը վավերացրած 7 երկրներին ու հույս հայտնել, որ մյուս պետությունները նույնպես շուտով կավարտեն վավերացման գործընթացը։
#EuropeanParliament (@Europarl_EN) vote today another important step in making #CEPA fully ratified. Also thanks to seven states that have ratified by now. Hope to have more good news from other parliaments. CEPA is in provisional application since June 1. pic.twitter.com/0LvrpxwveC
— Zohrab Mnatsakanyan (@ZMnatsakanyan) July 4, 2018
Այս համաձայնագիրը լիարժեք ուժի մեջ մտցնելու համար անհրաժեշտ է այն ստորագրած կողմերի վավերացումը։ Հայաստանի խորհրդարանն այս համաձայնագիրը վավերացրել է, նույն կերպ վարվել են նաև եվրոպական մի խումբ պետությունների խորհրդարաններ։
Եվրոպական խորհրդարանում հարցի քննարկումն ու բանաձևի ընդունումը պարտադրող ուժ չունեն։ Դրանք ուղղված են համաձայնագիրը դեռ չվավերացրած պետությունների կողմից վավերացման գործընթացին օժանդակելուն, սատարելուն, ոգևորելուն։