Ամերիկահայ բարերարներից մեկը մոտ 10 միլիոն դոլարի 100 անուն տարբեր բժշկական սարքավորումներ ու օժանդակ միջոցներ է ուղարկել Հայաստանի զինված ուժերի բուժծառայության կարիքների համար։ Ամբողջ տեխնիկան արդեն Հայաստանում է։ Այսօր պաշտպանության նախարարը ծանոթացել է դրանց հնարավորությունների հետ։
«Լոս Անջելեսից մեր հայրենակից Մայք Սարյանը վերջերս՝ իմ այնտեղ գտնվելու ժամանակ, իր պատրաստակամությունը հայտնեց բուժսարքավորումների մի խմբաքանակ ուղարկել զինված ուժերի հոսպիտալային համակարգում օգտագործելու համար։ Շատ ուրախ եմ, որ այս սարքավորումները, որ տարբեր ուղղությունների, դաշտային պայմաններում օգտագործվելիք և հոսպիտալներին անհրաժեշտ սարքավորումներ են, այսքան արագ մեծ քանակով ստացանք, և կկարողանանք շատ կարճ ժամանակում համալրել կարիքները», — լրագրողների հետ զրույցում նշել է Վիգեն Սարգսյանը։
Շուտով ամբողջ տեխնիկան զննում կանցնի ու կուղարկվի բանակի տարբեր ստորաբաժանումներին։ Բժշկական միջոցների մի մասն էլ կուղղվի սահմանամերձ համայնքների բուժհիմնարկների կահավորման համար։
«Սա միակ օգնությունը չէ։ Արդեն դեպի Հայաստան է ճանապարհգվել մեկ այլ սարքավորում, որը շատ անհրաժեշտ է ախտորոշման և բուժման կազմակերպման համար։ Զինված ուժերի համակարգում, ցավոք սրտի, մինչ օրս մենք չունեինք այդպիսի սարքավորումներ և միշտ օգտագործում էինք քաղաքացիական հիվանդանոցների հնարավորությունները», — նշել է պաշտպանության նախարարը։
Վիգեն Սարգսյանը ներկայացրել է նաև բանակի բուժծառայության անելիքներն ու ոլորտի սպասվելիք փոփոխությունները։