Որքանով են սեյսմավտանգ հանրապետության դպրոցները․ հեռավար քննարկում
Փետրվարի 13-ի երկրաշարժը վերհիշեցրեց սեյսմիկ անվտանգության և իրազեկվածության խնդրի մասին: Ցավոք, որքան  թարմ է վերջին ուժեղ երկրաշարժի մասին հիշողությունը, այնքան շատ է խոսվում խնդրի մասին, հետո՝ մոռացվում մինչև հաջորդ երկրաշարժը։
Մամուլի ակումբներից մեկում հեռավար քննարկման թեման հանրապետության դպրոցների սեյսմակայունության և աշակերտների իրազեկվածության խնդրի մասին էր։
Պարզվում է՝ հանրապետության դպրոցների մոտ 30 տոկոսը սեյսմավտանգության խնդիր ունի։ Սա նշանակում է, որ 5 ու ավելի մագնիտուդի երկրաշարժերի դեպքում այդ դպրոցներում կարող են լինել մասնակի կամ ավելի մեծ փլուզումներ, ընդ որում, այդ դպրոցները, բացառությամբ մի քանիսի, վերջին երկրաշարժից չէ, որ ավելի վտանգավոր են դարձել։
Երբ և ինչպես կլուծվի դրանց հարցը, իշխանությունների խնդիրն է։ Բայց իրազեկման, ճիշտ վարքականոնների իմացության կամ ներքին կարգապահության հարցերը կարելի է լուծել առանց իշխանությունների միջամտության։ Օրինակ՝ չփակել առաջին հարկի պատուհանները ճաղավանդակներով։
Մանրամասները՝ տեսանյութում։