Ադրբեջանի գնած ուղղաթիռներն ամերիկյան չեն․ ՀՀ ԱԳՆ
Ադրբեջանին մատակարարված «Բելլ-412» ուղղաթիռներն ամերիկյան արտադրության չեն։ Դրանցից արտադրում են նաև այլ երկրներ, ու հավանական է, որ հենց այդ երկրներից է Բաքուն պատվիրել այդ տեխնիկան։ Այս մասին այսօրվա ասուլիսին հայտնեց ՀՀ ԱԳՆ խոսնակ Տիգրան Բալայանը։
Նախարարությունը, խոսնակի հավաստմամբ, այս խնդրով սկսել էր զբաղվել ավելի շուտ, քան այդ գործարքի մասին հայտնի է դարձել հանրությանը։ Բալայանի խոսքով` ուղղաթիռներն Ադրբեջանին վաճառվել են որպես ոչ ռազմական տեխնիկա։
Ինչ վերաբերում է գերմանական «Rheinmetall» խոշոր ռազմարդյունաբերական ընկերության հետ Ադրբեջանի հնարավոր համագործակցությանը ռազմական ոլորտում, Բալայանը նշեց, որ այդ խնդիրները քննարկել են գերմանացի գործընկերների հետ, և գերմական կողմի խոստումները բավարարել են հայկական կողմին։ Խոսնակը, սակայն, չմանրամասնեց, թե ինչ խոստումներ են եղել գերմանական կողմից։
Օրեր առաջ այս գործարքների մասին զրուցել ենք նաև ադրբեջանագետ Տարոն Հովհաննիսյանի հետ, որը նույնպես պնդեց, որ ուղղաթիռներն Ադրբեջանին մատակարարվել են որպես ոչ ռազմական տեխնիկա, սակայն դրանց ռազմականացումը մեծ խնդիր չէ Ադրբեջանի համար, քանի որ այս երկիրը համագործակցում է ուղղաթիռներ արտադրող իտալական ու թուրքական ընկերությունների հետ։
Իսկ գերմանական ընկերության հետ գործարքի վերաբերյալ ադրբեջանագետը նշեց, որ առայժմ ստորագրվել է միայն համագործակցության մտադրությունների մասին հուշագիր։ Սա դեռ համագործակցության սկիզբ չէ, իսկ բուն գործակցությունն էլ կարող է լինել ոչ թե հենց ռազմական տեխնիկա մշակելու և արտադրելու, այլ, օրինակ, զորավարժարաններ կառուցելու և հագեցնելու ոլորտում։