Գերմանական ռազմարդյունաբերողի հետ Ադրբեջանն առայժմ ունի միայն համագործակցելու մտադրություն
Ադրբեջանի ռազմարդյունաբերության նախարարությունը առայժմ միայն համագործակցության մտադրությունների մասին արձանագրություն է ստորագրել գերմանական Rheinmetall խոշոր ռազմարդյունաբերական ընկերության հետ, բայց դա չի նշանակում, որ մի օր կողմերը չեն կարող ավելի սերտորեն աշխատել զենք մշակելու, արտադրելու ուղղությամբ։ Ադրբեջանի աղմկահարույց գործարքի մասին այսպիսի կարծիք SHANTNEWS.am-ի հետ զրույցում հայտնեց ադրբեջանագետ Տարոն Հովհաննիսյանը։
Այս պահին գերմանական կողմը հետևում է հակամարտության կողմերին մահաբեր զենք ու երկակի նշանակության արտադրանք չվաճառելու մասին համաձայնությանը կամ էմբարգոյին։
«Գերմանական ընկերությունից հայտարարել են, որ եթե համագործակցեն, իրենք պատրաստվում են համագործակցել այդ էմբարգոյի շրջանակներից դուրս։ Դա, ենթադրենք, կարող է ընդգրկել զորավարժարանների կառուցում»,- նշեց Հովհաննիսյանը։
Ադրբեջանի բանակի մասնագետը բացատրեց, որ հետագա համագործակցության բնույթը դեռ հայտնի չէ, որովհետև կոնկրետ պայմանավորվածությունների մասին առայժմ խոսք էլ չկա։ Սակայն չնայած դրան, ըստ Հովհաննիսյանի, անհրաժեշտ է Բեռլինի ուշադրությունը հրավիրել այն հանգամանքի վրա, որ Ադրբեջանը կարող է «անմեղ» համագործակցությունը վերածել Հայաստանի դեմ գործողությունների։