Հայաստանի արտադրանքը ռուսական շուկայում բացառիկ մեծ պահանջարկ ունի. ՌԴ պաշտոնյա
«ՌԴ-ն և Հայաստանը ոչ միայն ռազմավարական գործընկերներ են, այլև հարաբերություններ են զարգացնում նաև բարեկամության, իրավահավասարության և փոխշահավետության սկզբունքների վրա արդեն հարյուրամյակներ շարունակ: Այս հարաբերություններում անմիջական շփումները մարզերի միջև կարևոր դեր են գրավում»,- Հայ-ռուսական 7-րդ միջտարածաշրջանային համաժողովի ժամանակ ասել է ՌԴ մշակույթի նախարար Վլադիմիր Մեդինսկին:
Նախարարը առանձնացրել է համագործակցության մի քանի կարևոր ոլորտներ: Նա նշել է, որ առաջին հերթին մեծ հեռանկարներ կան տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտում: Հայաստանը մեծ ներուժ ունի այս ոլորտում: Նախարարը հույս է հայտնել, որ ՌԴ-ից ժամանած ՏՏ ոլորտում աշխատող ընկերությունները կկարողանան հուսալի գործընկերներ գտնել Հայաստանում:
«Առաջին նախագծերից մեկը տրանսպորտային նախագիծն է, որը ակտիվ իրականացվում է ավտոտրանսպորտի հաշվառման ոլորտում: Հայաստանում ներդրվելու դեպքում, 2018-ից ամեն տարի  լրացուցիչ բյուջետային եկամուտները կկազմեն 30 մլն դոլարից ոչ պակաս»,- ասաց Վլադիմիր Մեդինսկին:
Հեռանկար են տեսնում ավելացնելու նաև Հայաստանից Ռուսաստան բանջարաբոստանային կուլտուրաների արտահանման ուղղությամբ: Նրա խոսքերով՝ ԵԱՏՄ մտնելուց ի վեր Հայաստանի սննդային ապրանքները ամենակարևոր դիրքերից են զբաղեցնում ռուսական շուկայում: Դինամիկան նույնպես լավ է: Ամեն տարի հայկական արտադրանքի վաճառքի ծավալներն ավելանում են:
«Մենք  համակարգային պետական որոշումներ ենք իրականացնում՝ օգնելով վերացնել տարբեր արգելքներ վերահսկող մարմինների կողմից: Այժմ իրականացվում է մի ծրագիր, որը անասնաբուժական ստուգումների, հաշվառումների ձևակերեպումներում կօգնի: Պետք է միջանկյալ, ավելորդ միջնորդներին վերացնել, իհարկե»,- նշեց նա։
Անդրադառնալով հայկական արտադրանքին՝ Մեդինսկին նշեց, որ ռուս սպառողը գերադասում է Հայաստանի արտադրանքը, քանի որ այն որակյալ է և Ռուսաստանում դրա պահանջարկը չափազանց մեծ է:
Ինչպես արդեն տեղեկացրել էինք, հունիսի 29-ին Հայաստանում անցկացվել է Հայ-ռուսական միջտարածաշրջանային 7-րդ համաժողովը: