Մարդուն ազատությունից զրկելու համար ասեկոսեները բավարար չեն. Արեն Մկրտչյան
ՀՀ վարչապետի օգնական Արեն Մկրտչյանը հունիսի 28-ին «Ազատության» ֆեյսբուքյան ասուլիսի ժամանակ անդրադարձավ վերջին օրերի աղմկահարույց ձերբակալություններին ու արագ ազատ արձակումներին: Օգտատերերին հետաքրքրում էր՝ արդյո՞ք ճիշտ էր ազատ արձակել մարդկանց, ում «անմեղ չլինելը» հայտնի է բոլորին: Վերջիններս հորդորեցին մի պահ մոռանալ անմեղության կանխավարկածի մասին ու պատասխանել անկեղծ:
«Անմեղության կանխավարկածը մոռանալ չէի ցանկանա: Ես կխուսափեի իրավապահների, նախաքննական մարմինների գործունեությանը գնահատականներ տալուց, նաև նշեմ՝ եղան դրվագներ, երբ անձը եկավ, ինքնակամ պահվող զենքը հանձնեց, ըստ օրենքի՝ այդ կերպ նա ազատվում է պատասխանատվությունից»,- ասաց Մկրտչյանը:
Լրագրողի դիտարկմանը, թե՝ օրինակ Առաքել Մովսիսյանը նշել էր, որ մոռացել էր զենքը հանձնել, Մկրտչյանն արձագանքեց.
«Շատերն են տարբեր բաներ մոռացել, հուսով եմ՝ կհիշեն և կօգնեն իրավապահներին»:
Նա նաև հիշեցրեց՝ ստորագրությամբ ազատ արձակվելը դեռ պատասխանատվությունից չի ազատում: Վարչապետի օգնականը շեշտեց՝ մարդուն ազատությունից զրկելու համար ասեկոսեները բավարար չեն:
«Վստահ եմ՝ իրաապահները, ԱԱԾ-ն աչաուրջ են, օդում շրջող ցանկացված տեղեկատվություն ստուգում են, և երբ բավարար հիմքերը հայտնաբերեն, համապատասխան ընթացակարգով գործը կշարունակվի»,- ասաց նա: