Ադրբեջանը կրկին թաքուն է կազմակերպել իր խոշոր զորավարժությունը. ԱԳՆ
ԵԱՀԿ անդամ պետությունների, այդ թվում և Հայաստանի ու Ադրբեջանի ստորագրած Վիեննայի փաստաթղթի համաձայն՝ մի քանի պարամետրերով խոշոր համարվող զորավարժություններ անցկացնելիս անցկացնող կողմը պարտավոր է այդ մասին պատշաճ կարգով տեղեկացնել համաձայնագրի մյուս կողմերին։ Բայց Ադրբեջանը փաստաթղթի այդ դրույթները կրկին խախտել է՝ կազմակերպելով զորավարժություն Հայաստանի հետ սահմանին հարող տարածքում։ Այս մասին տեղեկացրել է ՀՀ ԱԳՆ խոսնակ Տիգրան Բալայանը։
Փաստաթղթի նպատակը տարածաշրջանը կայուն ու կանխատեսելի դարձնելն է, թույլ չտալը, որ զորավարժության անվան տակ զորքերի կուտակումներ ու նաև սպառնալիքներ ստեղծվեն։ Բայց վերջին տարիների իր բոլոր խոշոր զորավարժություններն ադրբեջանական բանակը անցկացրել է առանց 42 ժամ առաջ այդ մասին կողմերին տեղյակ պահելու։
Տիգրան Բալայանի խոսքով՝ հայկական կողմը ԵԱՀԿ հարթակներում մշտապես բարձրացնում է այս հարցը՝ ընդգծելով, որ նման անպատասխանատու քայլերը սպառնում են ԵԱՀԿ տարածքի անվտանգությանն ու խաղաղությանը։
Ադրբեջանն իր հերթական խոշոր զորավարժությունը՝ 20 անձնակազմի ներգրավմամբ, սկսում է հուլիսի 2-ին։ Վարժանքների ժամանակ կիրառվելու են հարյուրավոր տեխնիկական ու կրակային միջոցներ, հավանաբար կցուցադրվեն նաև ադրբեջանական բանակի նոր համալրումները։
Ադրբեջանի ՊՆ կայքում տեղադրված այս նկարագրությունից, լեռնային-կտրտված տեղանքում զորավարժությունն անցկացնելու մտադրությունից պարզ է դառնում, որ զորավարժությունն ուղղված է հենց Հայաստանի դեմ (Ադրբեջանի դեպքում սա ապացուցման քիչ կարիք ունի)։
Ուշադրության արժանի է այն, որ Ադրբեջանի ՊՆ հաղորդագրություններում նշված թվերը կարող են և ուռճացված լինել, քանի որ նման քանակի անձնակազմ ու զինտեխնիկա տեղաշարժելը հսկայական ֆինանսական միջոցներ է պահանջում, որոնց կարիքն Ադրբեջանը շատ ունի։