Հայաստանի զինված ուժերի համար ռուսական Սու-30ՍՄ կործանիչ ինքնաթիռների ձեռքբերումը կարող է Ադրբեջանի ռազմատենչ ձգտումների զսպման և կայունության ապահովման գործոն դառնալ, սակայն դա չի բացառում, որ Ադրբեջանը կարող է նույնպես գնել այդպիսի ինքնաթիռներ։ Հայկական բանակի համար այս գնումների մասին խոսակցությունները մեկնաբանել է ՀՀ ԶՈւ ավիացիայի շտաբի պետ, գնդապետ Գագիկ Ասլանյանը, փոխանցում է ՀՀ ՊՆ «Հայ Զինվոր» պաշտոնաթերթը։
«Պարզապես Սու-30 ՍՄ-ի պարագայում «որքան շատ՝ այնքան լավ» սկզբունքը ամենևին էլ չափանիշ չէ. ճիշտ մարտավարության շնորհիվ նույնիսկ չորս միավորով կարելի է մեծ խնդիրներ լուծել»,- նշել է զինվորականը:
Ավիացիայի մասնագետը բացատրել է, որ հակաօդային պաշտպանության որևէ միջոց չի կարող ամբողջությամբ փոխարինել օդային բաղադրիչին՝ կործանիչ ավիացիային։ Իսկ հենց Սու-30ՍՄ ինքնաթիռները օդում կարող են կատարել ոչ միայն հակաօդային պաշտպանության, այլև հակառակորդի ցամաքային թիրախների խոցման գործողություններ՝ դրանով իսկ աջակցելով հայկական բանակի ցամաքային ուժերին։
«Ռադիոտեղորոշիչ համակարգի շնորհիվ այն կարող է ղեկավարման կետ լինել այլ ինքնաթիռների համար: Բավականին հզոր են կործանիչի ռադիոէլեկտրոնային պայքարի միջոցները, որոնք նվազեցնում են խոցման վտանգը»,- նշել է գնդապետը։
Զինվորականը հիշեցրել է, որ այս կործանիչը ոչ միայն կատարելագործման երկար շրջան է անցել, այլև փորձված է մարտով՝ մասնակցել է Սիրիայում ՌԴ ԶՈւ գործողություններին։ Ինչ վերաբերում է հայկական կողմի պատրաստվածությանը, ապա գնդապետի խոսքերով՝ ՀՀ ԶՈւ օդաչուները և ինժեներները կարող են արագ վերապատրասվել ու յուրացնել Սու-30ՍՄ ինքնաթիռների կիրառման ու սպասարկման հմտությունները։
Հիշեցնենք, որ այս ինքնաթիռների գնման մասին տեղեկությունները հայկական մեդիադաշտում բուռն քննարկման առարկա դարձան այն բանից հետո, երբ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն իր ֆեյսբուքյան էջում լուսանկար հրապարակեց, որում ինքը՝ վարչապետը, այդպիսի ինքնաթիռի օդաչուի խցիկում էր։