Մշակույթի ու արվեստի ո՞ր երիտասարդ գործիչները տարկետում կստանան. Նախագիծ
Արվեստի ու մշակույթի ոլորտում նշանակալի հաջողություններ ունեցած երիտասարդները կկարողանան տարկետում ստանալ պարտադիր զինվորական ծառայությունից։ Այս ոլորտի գործիչների համար տարկետում ստանալու չափանիշներն իր նոր նախագծում սահմանել է ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը։ Այդ չափանիշների համաձայն՝ տարկետում կստանան.
• մշակույթի և արվեստի բնագավառներում Հայաստանի պատվավոր կոչում ստացած քաղաքացիները, եթե նաև հաջորդ կետում նախատեսված առնվազն մեկ նախագծի հաղթող կամ մրցանակակիր են
• կատարողական արվեստի՝ մրցութային կարգով անցկացվող միջազգային հեղինակավոր առնվազն 3 նախագծերի (մրցույթներ, մրցանակաբաշխություններ, փառատոներ, ցուցահանդեսներ) հաղթողներ կամ մրցանակակիրներ դարձած քաղաքացիները,
• միջազգային հեղինակավոր հարթակներում կամ բեմերում և խոշոր միջոցառումներում (փառատոներ, համերգներ, ցուցահանդեսներ) պարբերաբար հանդես եկող քաղաքացիները։
Տարկետում ստանալու համար մշակույթի և արվեստի երիտասարդ գործիչները պետք է մշակույթի նախարարին ներկայացնեն դիմում, համապատասխան բնագավառում նշանակալի նվաճումները հաստատող և այլ փաստաթղթեր։ Նախարարության կողմից դրական եզրակացություն ստանալու դեպքում տարկետում տալու մասին նախագիծը կուղարկվի կառավարության հաստատմանը։
Այս ոլորտներում տարկետում կտրվի 2 տարի ժամկետով՝ ի տարբերություն երիտասարդ գիտնականների, որոնց տարկետումը կտրվի մինչև ուսումնական հերթական փուլի ավարտը, և մարզիկների, որոնց տարկետումը կտրվի 4 տարով։
Մշակույթի և արվեստի երիտասարդ գործիչների դեպքում ևս ժամկետի ավարտից հետո կարող է նորից տարկետում տրվել, սակայն այս դեպքում հաշվի չեն առնվի նախորդ տարկետման համար ներկայացված նվաճումները, անհրաժեշտ կլինի ունենալ նոր նվաճումներ։
Գլխավոր լուսանկարը՝ «Մեդիամաքս» գործակալության։