«Ուզում եմ օրինական կյանքով ապրել, քանի որ տեսա՝ ազնիվ, օրենքի երկիր է դարձել». Առաքել Մովսիսյան
ՀՀԿ-ական նախկին պատգամավոր Առաքել Մովսիսյանն(Շմայս) իր վերջին զենքերն է հանձնել ԱԱԾ-ին: «Ազատության» հետ զրույցում նա պատմում է, որ հիշել է՝ պահած զենք ուներ, բերել է և հանձնել:
«20 տարի առաջ, որ պատերազմից եկել էինք, իմ պատմական «Շմայս» անունով ավտոմատը, հիշեցի, որ պահած էր, նաև մի քանի փամփուշտ էր, ասեցի՝ թող չմնա, փչանա, զանգեցի իմ քննիչ Հովհաննիսյանին, անձամբ ներկայացա, որ՝ էս, էս, էս բաները գտել եմ: Հիշեցի, որ պահել էի, հիշողությունս եկավ տեղը, ինքնակամ զանգեցի, բերեցի հանձնեցի իրենց»,- ասաց նա:
Մովսիսյանը նշեց, որ «Շմայս» ինքնաձիգն իբրև հիշատակ էր պահել, սակայն կամավոր բերել է, հանձնել, նաև բացատրություն տվել, քանի որ հասկացել է՝ «այս երկրում զենք պահելու կարիք չկա»:
Լրագրողի հարցին՝ արդյո՞ք դեռ կան զենքեր, որոնք չի հանձնել, նա պատասխանեց, որ իր ունեցած բոլոր զենքերը հանձնել է:
«Ինչ բան եղել ա, բոլորը բերեցի, հանձնեցի, մեկ էլ մի քանի փամփուշտ, ուրիշ ոչ մի բան: Չկա, որ հանձնենք, ինչ կար, իմեննոյ բերեցի հանձնեցի, իմեննոյ ասելով՝ անօրինական զենքերն ինչ կար, բերեցի հանձնեցի»,- նշեց Առաքել Մովսիսյանը:
Նա խոստովանեց՝ ուզում է «հանգիստ կյանքով ապրել», քանի որ սա այն Հայաստանն է, որտեղ պետք է հանգիստ կյանքով, «օրենքի տառին համապատասխան» ապրել:
«Պահել էի, ամեն վայրկյան սպասում էինք պատերազմի, դե, գիտեք, էն վախտ դժվարություններ էր զենքերի, հիմա հիշել եմ, բերել, հանձնել եմ, էս երկրում իմաստ չունի զենք պահելը, չորս երեխեքի հայր եմ, պետք է ազնիվ կյանքով ապրեմ»,- ասաց նա:
Մովսիսյանը նաև կոչ արեց մյուսներին հետևել իր օրինակին, քանի որ սա այն երկիրը չէ, որտեղ անօրինական զենքեր պահեն: Զենքերը հանձնելով, ըստ նախկին պատգամավորի, և՛ բանակին են օգուտ տալիս, և՛ ավելի հանգիստ են քնում:
«Ես ասեցի՝ ուզում եմ օրինական կյանքով ապրել, քանի որ տեսա՝ ազնիվ երկիր է դարձել, օրենքի երկիր է դարձել, օրենքը հավասար է բոլորիս համար, ամեն ինչից ուզում եմ ազատվել. մաքուր, հանգիստ ապրեմ»,- ասաց նա:
Հարցին՝ ԱԱԾ-ում ինչպե՞ս ընդունեցին իր քայլը, պատասխանեց.
«Օրենքի տառին համապատասխան ցուցմունք տվեցի»:
https://www.facebook.com/azatutyun/videos/2000509473327753/?hc_ref=ARSxGLKhjd4FnoCzk2kajPROPHgUZ1ZKMV6eTVja_v_8VfpgGJUmKSzhjCLNS5ftIq0&fref=gs&dti=1982856048648675&hc_location=group