«Երևանում այսօր բոլոր հարցերը որոշում է քաղաքապետը՝ անգամ ամենածիծաղելի. ո՞ւմ աշխատանքի վերցնել, որտե՞ղ գազոն դնել, որտեղի՞ց հանել, ինչը Երևանի մասշտաբի քաղաքի համար ուղղակի ծիծաղելի է»,- հունիսի 22-ին կայացած ասուլիսի ժամանակ, այսպես բնութագրեց Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանի աշխատանքը ԱՄՆ Գլենդել քաղաքի քաղաքապետ Զարեհ Սինանյանը:
Խոսելով քաղաքապետի պաշտոնի մասին, նա նաև նշեց, որ քաղաքապետը պետք է լինի տեսլական ունեցող, ադմինիստրատիվ փորձ ունեցող մի անձ, ունենա վստահելի 3-4 մարդ, ովքեր կկարողանան քաղաքային կառավարության որոշ բնագավառներ ինքնուրույն կառավարել:
«Ճիշտ մարդիկ պետք է ճիշտ տեղերում լինեն, որոշում կայացնելու անկախություն ունենան: Սխալ կայացրած որոշման հետևանքները պետք է կրեն, ճիշտ կայացրած որոշման դեպքում շարունակեն կառավարել»,- ասաց Սինանյանը:
Անդրադառնալով ավագանու աշխատանքին, Գլենդելի քաղաքապետը նշեց, որ այն չի գործում: Ոչ բոլորը, բայց մեծ մասը որևէ առնչություն չունի ո´չ քաղաքային կառավարման, ո´չ քաղաքականության հետ:
«Ինչ-որ մասնագիտական տվյալներ և կրթություն չունեն և սա էլ իր հերթին է ազդում աշխատանքի վրա: Ինչ վերաբերում է խորհուրդ տալուն, ցանկացած մեկը սիրով կտար, եթե ընդունող լիներ»,- նշեց Սինանյանը: