Վարդենիսի ու Սիսիանի բժշկական կենտրոնները նախատեսվում է համապատասխանաբար միավորել Գեղարքունիքի և Զանգեզուրի կայազորային հոսպիտալներին։
Սրա մասին որոշումը ներառված է Հայաստանի կառավարության 2018 թվականի գործունեության միջոցառումների ծրագրում, իսկ առանձին որոշման նախագիծը կառավարություն կներկայացվի այս տարվա մայիսին։
Բժշկական հաստատությունների միավորումը հիմնավորվում է նրանով, որ դրանք հաճախ կրկնում են տարածաշրջանի ազգաբնակչության ստացիոնար բժշկական օգնության գործառույթները։
«Բացի այդ, երկու կազմակերպությունների գործունեությունը ֆինասնական արդյունավետության առումով բավականին ցածր է, ներառյալ պետական բյուջեից իրականացվող ծախսերի մասով»:
Առաջարկվում է օպտիմալացման շրջանակներում Վարդենիսի և Սիսիանի բժշկական կենտրոնները լուծարել, դրանց գույքը հանձնել համապատասխանաբար ՀՀ ՊՆ Գեղարքունիքի և Զանգեզուրի կայազորային հոսպիտալներին, որոնք կիրականացնեն նաև տարածաշրջանների բնակչության բժշկական օգնությունը և սպասարկումը։
Ակնկալվում է, որ միավորման արդյունքում կկրճատվեն պետական բյուջեից այս հաստատություններին ուղղվող ծախսերը։