Գույքահարկի մասին օրենքը ընդունվեց՝ չնայած ընդդիմության դիմադրությանը
Ազգային ժողովն այսօր երկրորդ ընթերցումով նույնպես ընդունեց Հարկային օրենսգրքի փոփոխությունների նախագիծը, որը գույքահարկի հաշվարկի փոփոխություն է ենթադրում։ ԲՀԿ խմբակցությունը չէր մասնակցում քվեարկությանը, ԼՀԿ-ն դեմ էր, սակայն իշխանական «Իմ քայլի» պատգամավորների ձայները բավարարեցին օրենքը ընդունելու համար։
Մինչ այդ՝ նիստի ընթացքում, ֆինանսների նախարարի տեղակալ Արման Պողոսյանը նշեց, որ քննարկվող նախագիծն ընդունվելու դեպքում գործելու է 2021 թվականից։ Փոխնախարարը բացատրեց, որ դրա կորիզն այն է, որ հարկման բազան որոշվելու է անշարժ գույքի շուկայական գնին մոտ հիմքով։
Պողոսյանը ընդունեց, որ դրա արդյունքում գույքահարկը բարձրանալու է, քանի որ մինչև հիմա շատ ցածր մակարդակի վրա է եղել։ Նրա խոսքով, սակայն, գույքահարկի թանկացումը լինելու է աստիճանական և 4 տարվա ընթացքում է հասնելու իր իրական չափին։
ԼՀԿ խմբակցությունը դեմ էր մանավանդ արտակարգ դրության պայմաններում նման կարգավորում փոխելուն։ Խմբակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանն ասաց, որ հատուկ են այս պահին ընդունում, քանի որ այլապես ԱԺ շենքի դիմաց ցույցեր կլինեին այս հարցով։
Իսկ խմբակցության պատգամավոր Մանե Թանդիլյանը «խայտառակություն» համարեց այդ գործընթացը։ Թանդիլյանը նշեց, որ այս նախագծի ընդունման դեպքում գույքահարկը բարձրանում է 3-4 անգամ, ու չկա մի անշարժ գույք, որի գույքահարկը չի ավելանալու։
Եվ մոտ 570 հազար միավոր անշարժ գույք, ըստ Թանդիլյանի, պետք է սկսի հարկվել, իսկ դրանց տերերի թվում շատ են նպաստառուները, թոշակառուները և այլն։