Հրապարակվել է «Ես եմ» ծրագրի պայմանագրի նախնական տարբերակը
Իրավական ակտերի նախագծերի հրապարակման միասնական կայքում հրապարակվել է ՀՀ ՊՆ «Ես եմ» ծրագրի շրջանակներում զինծառայողի և պաշտպանության նախարարության մեջ կնքվելիք պայմանագրի նախնական տարբերակը։  SHANTNEWS լրատվականն առանձնացրել է պայմանագրի մի քանի առավել կարևոր կետեր:
Զինծառայողի կողմից Նախարարության հետ սույն պայմանագիրը կնքելու իրավասության ծագման նախապայման են հանդիսանում զինծառայողն առողջական վիճակի փորձաքննության արդյունքներով մարտական հերթապահության ներգրավվելու համար սահմանափակում չունենալը և զինծառայող՝ առնվազն հիմնական հանրակրթական ծրագիր անցած լինելու ավարտական վկայական ունենալը:
Պայմանագրի կնքումից հետո զինծառայողը զորամասի ուսումնական ստորաբաժանման կազմում անցնում է «Երիտասարդ մարտիկ» պատրաստության ծրագիր և զինվորական մասնագիտության ուսուցում մինչև 5 ամիս ընդհանուր ժամկետով:
Զինծառայողին պատրաստության ընթացքում հաշվարկվում է դրամական ապահովություն՝ Հայաստանի Հանրապետության կառավարության 2014 թվականի հոկտեմբերի 2-ի N 1085-Ն որոշմամբ սահմանված չափով:
Զինծառայողը պատրաստության ավարտից հետո զորամասի ստորաբաժանման կազմում նշանակվում է իր ստացած զինվորական մասնագիտությանը համապատասխանող զինվորական պաշտոնի: Պատրաստության ավարտի օրվան հաջորդող օրվանից նրան տրամադրվում է հիմնական արձակուրդ՝ 10 օր ժամկետով:
Զինծառայողին պատրաստության ավարտից հետո հաշվարկվում է դրամական ապահովություն՝ Հայաստանի Հանրապետության կառավարության 2014 թվականի հոկտեմբերի 2-ի N 1085-Ն որոշմամբ սահմանված չափով:
Հիմնական արձակուրդից վերադառնալուց հետո զորամասում 7 օր անցնում է մարտական հերթապահության ներգրավելու պատրաստություն, որից հետո ծառայության յուրաքանչյուր ամսվա ընթացքում՝
-ներգրավվում է մարտական հերթապահության՝ 14 օրացուցային օր ժամկետով.
– տրվում է ամսական արձակուրդ՝ 7 օրացուցային օր ժամկետով, որը ներառում է նաև արձակուրդի վայր մեկնելու և արձակուրդի վայրից վերադառնալու ժամանակահատվածը: Ընդ որում, եթե զինծառայողը զորամասի հրամանատարին ուղղված զեկուցագրով հրաժարվում է ամսական արձակուրդից կամ առաջարկում է իրեն ամսական արձակուրդ տրամադրել 7 օրից պակաս ժամկետով, ապա զորամասում շարունակում է իրականացնել իր ծառայողական պարտականությունները և այդ ընթացքում Զինծառայողի սննդի ապահովումն իրականացվում է վերջինիս միջոցների հաշվին:
Ամսական արձակուրդից հրաժարվելու կամ հասանելիք օրերից պակաս ժամկետով ամսական արձակուրդից օգտվելու դեպքում չօգտագործված ամսական արձակուրդի օրերը Զինծառայողին լրացուցիչ չեն տրվում:
Զինծառայողը զորամասում անցնում է մարտական հերթապահության ներգրավելու պատրաստություն՝ մինչև 7 օր:
Ծառայության ժամկետը լրանալու և (կամ) առողջական վիճակի պատճառով զինվորական ծառայության համար ոչ պիտանի ճանաչելու հիմքով ժամկետից շուտ Ծառայությունից արձակելիս հաշվարկվում է պատվովճար՝ կառավարության սահմանած կարգով, չափով և տնօրինման ուղղություններով:
Նախարարության կողմից սույն պայմանագրով նախատեսված պարտավորությունները խախտելու դեպքում Զինծառայողն իրավունք ունի իր խախտված իրավունքներն օրենքով սահմանված կարգով բողոքարկել ըստ վերադասության կամ մարդու իրավունքների պաշտպանությամբ զբաղվող մարմիններին կամ դատարան:
Եթե զինծառայողը վաղաժամկետ հրաժարվում է պայմանագրով սահմանված ծառայությունից՝
– տեղափոխվում է ծառայության այլ վայր՝ շարունակելով պարտադիր զինվորական ծառայությունը: Իսկ պատրաստություն անցած լինելու ժամանակահատվածը հաշվարկվում է պարտադիր զինվորական ծառայության ընդհանուր ժամկետում:
-ծառայողական անհրաժշետությունից ելնելով տեղափոխվում է ծառայության այլ վայր՝ շարունակելով պարտադիր զինվորական ծառայությունը:
-մինչ այդ զինծառայողին տրված ամսական արձակուրդի օրերը չեն հաշվարկվում Զինծառայողի պարտադիր զինվորական ծառայության ընդհանուր ժամկետում և պարտադիր զինվորական ծառայության օրենքով սահմանված ժամկետը լրացվում է ամսական արձակուրդի օրացուցային օրերի քանակով` ՀՀ պաշտպանության նախարարի հրամանով:
Այլ վայրում պարտադիր զինվորական ծառայությունը շարունակող Զինծառայողի դրամական ապահովությունը հաշվարկվում է շարքային կազմի պարտադիր զինվորական ծառայողների համար նախատեսված ընդհանուր կարգով և չափերով:
Պայմանագրի գործողության ժամկետը, դրա երկարաձգումը, պայմանագրի լուծման հիմքերը և այլ պայմանները
Պայմանագիրն ուժի մեջ է մտնում կողմերի ստորագրելու օրվանից և գործում է 3 տարի ժամկետով: