Ծառայությունից խուսափածների մասին օրինագիծը կուղարկվի երկրորդ ընթերցման
Ազգային ժողովի պաշտպանության և անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովը այսօր   քննարկել է  մի շարք օրենսդրական նախագծեր  և տվել է դրական եզրակացություն, այդ  թվում   նաև «Սահմանված կարգի խախտմամբ պարտադիր զինվորական ծառայություն չանցած քաղաքացիների մասին» օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու վերաբերյալ նախագծին:    Այն  արդեն քննարկվել է առաջին ընթերցմամբ, և որոշակի փոփոխություններից հետո   կներկայացվի երկրորդ ընթերցման:  Խոսքը  այսպես ասած ծառայությունից խուսափածների օրենքի մասին է: Ըստ նախագծի երիտասարդները, ովքեր խուսափել են բանակում ծառայելուց եւ լրացել է նրանց 27 տարեկանը, կարող են  վերադառնալ Հայրենիք, տուգանք վճարել եւ ազատվել քրեական հետապնդումից: Բանակից խուսափած և հետախուզման մեջ գտնվող այն  քաղաքացիները, ում 27 տարին լրանում է մինչև 2017 թվականի դեկտեմբերի 1-ը,  պատասխանատվությունից խուսափելու համար պետք է   ամեն բաց թողնված զորակոչի դիմաց  վճարեն  200 հազար դրամ, այսինքն գերակշիռ դեպքերում 3 միլիոն 600 հազար դրամ,  եթե խուսափել են բոլոր զորակոչերից:  ԵԼՔ դաշինքը առաջարկում էր սահմանել տուգանքի տարբեր չափեր, իրավիճակներից և հանգամանքներից կախված: ԵԼՔ-ի առաջարկը սակայն հանձնաժողովը մերժեց: