Ազգային ժողովի պաշտպանության և անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովը այսօր քննարկել է մի շարք օրենսդրական նախագծեր և տվել է դրական եզրակացություն, այդ թվում նաև «Սահմանված կարգի խախտմամբ պարտադիր զինվորական ծառայություն չանցած քաղաքացիների մասին» օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու վերաբերյալ նախագծին: Այն արդեն քննարկվել է առաջին ընթերցմամբ, և որոշակի փոփոխություններից հետո կներկայացվի երկրորդ ընթերցման: Խոսքը այսպես ասած ծառայությունից խուսափածների օրենքի մասին է: Ըստ նախագծի երիտասարդները, ովքեր խուսափել են բանակում ծառայելուց եւ լրացել է նրանց 27 տարեկանը, կարող են վերադառնալ Հայրենիք, տուգանք վճարել եւ ազատվել քրեական հետապնդումից: Բանակից խուսափած և հետախուզման մեջ գտնվող այն քաղաքացիները, ում 27 տարին լրանում է մինչև 2017 թվականի դեկտեմբերի 1-ը, պատասխանատվությունից խուսափելու համար պետք է ամեն բաց թողնված զորակոչի դիմաց վճարեն 200 հազար դրամ, այսինքն գերակշիռ դեպքերում 3 միլիոն 600 հազար դրամ, եթե խուսափել են բոլոր զորակոչերից: ԵԼՔ դաշինքը առաջարկում էր սահմանել տուգանքի տարբեր չափեր, իրավիճակներից և հանգամանքներից կախված: ԵԼՔ-ի առաջարկը սակայն հանձնաժողովը մերժեց: