Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ անդրադարձել է ԼՂ խնդրի կարգավորման գործընթացին: Այս մասին հայտնել է rusarminfo.ru-ն:
«Գոհունակությամբ նշում ենք, որ Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև շփման գծում հարաբերական անդորր է տիրում: Միևնույն ժամանակ, մեզ անհանգստացնում է այն, որ կողմերը շարունակում են տարբեր պատրվակներով փոխադարձ մեղադրանքներ հնչեցնել միմյանց դեմ»,- ասել է Զախարովան:
Նա նշել է, որ նման հռետորաբանությունը չի նպաստում բանակցային գործընթացի համար նպաստավոր պայմանների ստեղծմանը և փոխզիջումներ գտնելուն: Զախարովայի խոսքով՝ Ռուսաստանը ելնում է նրանից, որ Լեռնային Ղարաբաղի վերջնական կարգավիճակը պետք է որոշվի Երևանի և Բաքվի միջև բանակցային գործընթացի միջոցով:
ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչը նաև հավելել է, որ Ռուսաստանը՝ որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկիր, շարունակում է աջակցել խաղաղ գործընթացի համակողմանի առաջխաղացմանը: