Մարմաշենի վանական համալիրի տարածքը վերածվել է աղբավայրի
Շիրակի մարզի հուշարձանների տարածքները վերածվել են աղբանոցի: Օրինակը Մարմաշենի վանական համալիրի տարածքն է: Ամեն տարի ամռանը, երբ հովեկներն այստեղ հանգստանում են, խնջույքից հետո աղբակույտեր են թողնում: Հանգստյան տաղավարների սեփականատերերը տարածքը մաքրում են ու աղբը տեղափոխում եկեղեցուց ոչ հեռու գտնվող ձորակը, որտեղից այն չի տեղափոխվում: Արդյունքում՝ վանական համալիրի տարածքում հսկա աղբակույտ է գոյացել, գարշահոտություն է տիրում: Աղբավայրի համար ընտրել են այնպիսի տարածք, որ վանական համալիր եկող զբոսաշրջիկների աչքից հեռու լինի:
«Եկեղեցուց հեռու է, չի երևում եկեղեցուց նայելիս: Բիսետկաները մաքուր են, միայն այդ կույտն է: Ստիպված ենք այդտեղ լցնում: Չգիտենք՝ որտեղ լցնենք, ինչ անենք»,- Shantnews-ին ասել է տարածքի հսկիչներից Սամվել Մաթևոսյանը:
Պատմական միջավայրի պահպանության Շիրակի մարզային ծառայության պետը Մարմաշենի վանական համալիրի տարածքում տիրող սանիտարական վիճակի մասին իմացավ ֆեյսբուքյան օգտատեր, Գյումրիի ավագանու անդամ Լևոն Բարսեղյանի էջում տեղադրված լուսանկարից: Ասում է՝ վիճակը գրեթե նույնն է մարզի բոլոր այն հուշարձանների տարածքում, որոնք հանգստյան գոտու են վերածվել: Վերջին տարածքը, որտեղ ծառայությունը շաբաթօրյակ է իրականացրել՝ Աշոցքի ճանապարհի եզրին գտնվող հայտնի Ղոչի աղբյուրի մոտ է եղել:
«Կան տեղեր, որտեղ աղբը կուտակված է տարիներով: Օրինակ՝ Ղոչի կամ Խոյի աղբյուրի մոտ մաքրել ենք մի քանի անգամ, ու էլի վիճակը նույնն է: Մենք հուշարձանի պահապաններ ենք, ոչ թե պահակ կամ հավաքարար: Տաղավարների տերերն էլ պետք է աղբաման տեղադրեն, համայնքի ղեկավարներն էլ պետք է գրաֆիկ կազմեն, որ ժամանակի ընթացքում աղբահանություն կազմակերպեն: Իրենց հարցն է, իրենք պետք է լուծեն այդ հարցը»,- Shantnews-ին ասել է Պատմական միջավայրի պահպանության Շիրակի մարզային ծառայության պետ Վալեր Նազարեթյանը:
Իսկ եթե աղբահանություն չի կատարվում, տարածքի վարձակալները, աղբից ազատվելու թեև ոչ անվտանգ, բայց փորձած տարբերակ են կիրառում. խոսքն աղբը վառելու մասին է: Աղբը հավաքելու գործը սեփականատերերինն է, իսկ համայնքի ղեկավարությունն էլ աղբի տեղափոխման հարցերը պետք է հոգա:
Մարմաշենի վանական համալիրում վիճակը փաստացի այսպիսին է՝ աղբը հավաքվում է չնախատեսված վայրում ու չի տեղափոխվում: Պատմական միջավայրի պահպանության ծառայության պետը նշեց, թե համայնքների ղեկավարներն աղբը հանգստյան գոտիներից տեղափոխում են միայն այն ժամանակ, երբ շաբաթօրյակներ են հայտարարվում: