ՀՅԴ-ն ակցիայով Երևանի քաղաքապետից պահանջում է կատարել նախընտրական խոստումները
ՀՅԴ Երևանի քաղաքային կոմիտեն քաղաքապետարանի մուտքի մոտ ակցիա է անցկացնում, ինչի համար բերված պաստառներին գրված են Երևանի քաղաքապետի նախընտրական խոստումները, որոնք, ըստ ակցիայի մասնակիցների, չեն կատարվել։
Ակցիայի կազմակերպիչներից մեկը հիշատակեց դրանք՝ կանաչապատում, աղբահանություն, տրանսպորտի խնդրի լուծում։ Խոսնակը հայտարարեց, որ նախընտրական խոստումների կատարման համար ժամանակ էր անհրաժեշտ, բայց ընտրություններից հետո անցած 9-10 ամիսների ընթացքում իրենք այդ խոստումների կատարման որևէ քայլ չեն տեսնում։
«Մենք չենք տեսնում տեղաշարժ։ 10 ամիսը բավական քիչ ժամանակ է, որպեսզի վերջնարդյունքները տեսնենք, բայց գոնե էն ակնկալիքները, որ պետք է արվեին և որոնց հիման վրա Երևանի բնակիչները կզգային փոփոխություններ և կսպասեին, չեն երևում։ Մենք այսօր ուզում ենք Երևանի քաղաքապետին հիշեցնել իր տված խոստումները և նաև կոչ անել լրջացման»,- ասաց ակցիայի կազմակերպիչներից Արա Ռոստոմյանը։
Խոսնակը հիշեցրեց, որ Երևանի քաղաքապետարանում էլ բացվել է աղբահանության հիմնարկ և դրա համար էլ հատկացվել է 2 միլիարդ դրամ, բայց աղբահանության հարցում իրավիճակ չի փոխվել։ Մյուսը, ըստ բողոքի ակցիայի կազմակերպչի, վերելակների փոփոխության խոստումն էր, բայց որևէ վերելակ չի փոխվել։ Ռոստոմյանը հիշեցրեց նաև կանաչապատման մասին խոստումները, բայց հակառակը՝ կանաչապատ հատվածները հրդեհվում են։
Ակցիայի կազմակերպչի խոսքերով՝ իրենք առաջին անգամ «դեղին քարտ» են ցույց տալիս քաղաքապետին՝ որպես զգուշացում։ Կազմակերպիչներից մյուսն էլ հայտարարեց, որ երբ կարմիր քարտի ժամանակը գա, «հրաժարականներ են լինելու»։
Քաղաքապետարանի մոտ անցկացվող ակցիայի մասին հարցերին պատասխանելիս քաղաքապետի մամուլի խոսնակ Հակոբ Կարապետյանն ասաց, որ խնդիր չեն տեսնում ակցիայի մեջ, քանի որ բողոքավորները կարող են իրենց բողոքն արտահայտել ցանկացած ձևով։ Հնչեցված մտահոգություններում ներկայացված տվյալներն էլ Կարապետյանը համարեց ապատեղեկատվություն։