ՀՀ կառավարությունը հաստատել է Գյումրիի քաղաքապետարանի ներկայացրած սուբվենցիոն 4 ծրագրերը
Կառավարությունը հաստատել է Գյումրիի քաղաքապետարանի ներկայացրած սուբվենցիոն 4 ծրագրերը, որոնց ընդհանուր արժեքը 1 մլրդ 160 միլիոն դրամ է: 4 ծրագրի դեպքում էլ պահանջը հետևյալն է՝ գումարի 60 տոկոսը հատկացնելու է տեղական բյուջեն, մնացած 40 տոկոսը ֆինանսավորում է պետական բյուջեն: Ըստ այդմ՝ քաղաքի բյուջեից ընդհանուր կներդրվի 600 միլիոն դրամ: Ծրագրերն են՝ քաղաքապետարանի նկուղային հարկում 3 կրթամշակութային կենտրոնների հիմնում, կոմունալ-տնտեսության ավտոպարկի թարմացում և փողոցաշինություն:
Սուբվենցիոն ծրագրերից մեկի էսքիզն է. Գյումրիի քաղաքապետարանի նկուղում՝ 1600 քառակուսի մետր մակերեսով տարածքում, նախատեսում են տեղակայել քաղաքային գրադարանը՝ 30 հազար կտորից ավելի գրականությամբ, բացել գյումրեցի նկարիչների պատկերասրահ և «Կումայրի» արգելոց-թանգարան, որտեղ կցուցադրեն պատմամշակութային հարուստ ժառանգություն ունեցող քաղաքի հազվագյուտ նմուշները: Ծրագիրը հաստատված է, մնում է աշխատանքների մեկնարկի ժամկետները հստակեցնել, իսկ դա կախված է շինմրցույթի անցկացումից:
Նկուղում կրթամշակութային կենտրոն ունենալու նախագծի բյուջեն 100 մլն դրամ է, այստեղ տեղական բյուջեից ներդրումը 60 միլիոն է: Քաղաքային գրադարանը տեղափոխելու պատճառը շենքի վթարային վիճակն է: Որտեղ մինչև հիմա գործում է գրադարանը, նաև գրքային ֆոնդի պահպանման խնդիրներ ունի: 19-րդ դարի պատմական շինության պատերն արդեն քանդվում են: Իսկ քաղաքապետարանի նկուղային կամ, այսպես կոչված, 0 հարկի մեծ տարածքն էլ օպտիմալ օգտագործելու՝ 3-ը 1-ում տարբերակն է աշխատելու։ Մի հատվածն էլ կծառայի որպես պատկերասրահ:
Փողոցների սանմաքրման համար այս մեկ փոշեկուլը բավարար չէ, երկրորդն ունենալու համար սուբվենցիոն ծրագիրն է օգնելու: Հաջորդ 2 ծրագրերը, որոնք հաստատվել են, մեկ նպատակի համար են՝ քաղաքի կոմունալ սպասարկման բեռի թեթևացման: Ժամանակին ու տեղին աղբահանություն իրականացնելու համար անհրաժեշտ է ավտոպարկի թարմացում: Երկու ծրագրի ֆինանսավորմամբ 6 աղբատար, 1 վակուումային փոշեկուլ, 4 կոմբինացված ջրցան ու ձյուն մաքրող 1 գրեյդեր տիպի տեխնիկա  են  ձեռք բերելու: Ամբողջի համար ծախսվելու է 500 մլն դրամ: Գումարի ուղիղ կեսը տրվելու է քաղաքի բյուջեից:
Կոմունալ ծառայության ավտոպարկը թարմացնելու համար դեռ գնումների համար մրցույթ են հայտարարելու: Մրցույթ, բայց արդեն շինարարի ընտրության նպատակով՝ ևս մեկ հաստատված սուբվենցիոն ծրագրի համար: Այն փողոցաշինական է՝ 520 մլն դրամ արժողության: Հիմնանորոգումներ են սպասվում «Շիրակ» օդանավակայանից շրջանցիկ փողոցներով Մուշ, ինչպես նաև «Մայր Հայաստան» հուշահամալիր տանող ճանապարհներին: