«Ես Ձեզ անկեղծ ասեմ․ Վահե Գրիգորյանի նամակն ինձ ուղղակի ցնցեց»։ Այս խոսքերով վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը «Ազատությանը» տված հարցազրույցում մեկնաբանեց Սահմանադրական դատարանի դատավոր ընտրված Վահե Գրիգորյանի նամակը։ Փաշինյանն ասաց, որ իշխանափոխության ժամանակ Սերժ Սարգսյանի խնդրով զբաղված լինելով՝ չեն նկատել, որ խնդիր կա նաև ՍԴ-ի շուրջ։
Փաշինյանն ասաց, որ երբ 2015 թվականին փոխվում էր Սահմանադրությունը, հեղինակները պնդում էին, որ իդեալական տարբերակ են գտել Հայաստանի կառավարման համար։ Բայց վարչապետը պնդում է, որ Սահմանադրական դատարանը ներկայումս կառուցված է գործարքի հիման վրա։
«Ունե՞նք մենք այսօր այնպիսի Սահմանադրական դատարան, որը համապատասխանի մեր էսօրվա գործող Սահմանադրության տեքստին, ոգուն, կառուցակարգին։ Այսինքն՝ ունե՞նք մենք էն Սահմանադրական դատարանն այսօր, որը նկարագրված է մեր Սահմանադրության մեջ։ Մենք չունենք էդ Սահմանադրական դատարանը»,- ասաց Փաշինյանը։
Նրա խոսքերով՝ նոր Սահմանադրության ուժի մեջ մտնելուց 40 օր առաջ գործարք է եղել, ինչի արդյունքում Գագիկ Հարությունյանը դարձավ ԲԴԽ նախագահ, իսկ Ազգային ժողովի կողմից ՍԴ ղեկավար ընտրվեց Հրայր Թովմասյանը։ Հենց սա, ըստ Փաշինյանի, հակասում է ներկա Սահմանադրության ոգուն, քանի որ Հրայր Թովմասյանը չի ընտրվել հենց ՍԴ-ի կողմից։ Ավելին՝ դա նշանակում է, որ նրա վրա տարածվում են 2005 թվականի Սահմանադրության դրույթները, և նա կարող է պաշտոնավարել ցմահ կամ մինչև 65 տարին լրանալը։
«Եվ էստեղ ի՞նչ է ստացվում։ Որ մենք ունենք մեր Սահմանադրության մեջ նկարագրված Սահմանադրական դատարան, բայց այդպիսի դատարան մենք չենք կարող ունենալ մինչև առնվազն 2035 թվականը»,- ասաց Փաշինյանը։
Վարչապետի խոսքերով՝ Թովմասյանն ուղղակի սեփականաշնորհել է Սահմանադրական դատարանը, ու թեև Հայաստանում 2019 թվականն է թե՛ Սահմանադրության, թե՛ քաղաքական տեսանկյունից, բայց կա 1995 թվականի Սահմանադրական դատարան։ Ու փաստորեն, ըստ Փաշինյանի, Սահմանադրության՝ Սահմանադրական դատարանը նկարագրող գլուխը չի գործելու մինչև 2035 թվականը։