ԱԺ-ում Կառավարության կողմից ներկայացված «Փաստաբանության մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» հարցը քվերակության դնելու ժամանակ վարման կարգով ելույթ ունեցավ պատգամավոր Մարիա Կարապետյանը: Նա հայտնեց, որ հարցի շուրջ կային խնդիրներ, օրինագծում տեղ են գտել փոփոխություններ, որոնք պատշաճ կերպով չէին քննարկվել, հեղինակը՝ կառավարության ներկայացուցիչն ասում է, որ հետ է քաշվել, սակայն փաստորեն չի եղել, կա անփույթ աշխատանք և՛ հանձնաժողովի, և՛ կառավարության ներկայացուցչի կողմից: Այսպես գնահատեց իրավիճակը Մարիա Կարապետյանն ու առաջարկեց դեմ քվեարկել:
Նույն խմբակցությունից Թագուհի Թովմասյանը, ով նախագծի հարակից զեկուցողն է, հայտարարեց, որ փոխնախարարի հետ խոսել է, որը հավաստիացրել է, որ փոփոխությունները պայմանավորվածությունների շրջանակում են արվել, ուստի ինքը կողմ է քվեարկելու: Այնուհետ «Իմ քայլը» խմբակցության ղեկավար Լիլիթ Մակունցը 20 րոպե ընդմիջում խնդրեց:
Ընդմիջումից հեոտ վարման կարգով ձայներ խնդրեցին պատգամավորները, սակայն Ալեն Սիմոնյանը հայտնեց, որ ընդմիջումից հետո թույլ չի տրվում վարման կարգով ելույթ ունենալ: Այսպիսով՝ նախագիծը դրվեց քվեարկության: Ձայները բաշխվեցին հետևյալ կերպ. 24 կողմ, 65 դեմ, 3 ձեռնպահ, որոշումը չընդունվեց.
Հաջորդ նախագծի քննրկման ժամանակ Նիկոլայ Բաղդասարյանը վարման կարգով ձայն խնդրեց՝ ասելով, որ սկզբունքորեն ընդունելի էր ամեն ինչ, սակայն նախագծում կար հարց, որն ընդհանրապես չէր քննարկվել, սակայն տեքստում ի հայտ էր եկել այն, որ կարող էր խնդիրներ առաջ բերել, հետևաբար դեմ են քվեարկել և առաջարկություն արել կառավարությանը, որ քննվի և շտկվի սխալը:
Ապա Շաքե Իսայանը հայտարարեց. ներկայացրել էին «Լուսավոր Հայաստանի» և «Իմ քայլի» պատգամավորները, քննարկվել և քվեարկվել է յուրաքանչյուր դրույթ, ընդմիջման ժամանակ կառավարությունն ու «Լուսավոր Հայաստանի» պատգամավորները քննարկել են, որից հետո դրվել է քվեարկության և հանձնաժողովը դրական եզրակացություն է տվել: