ԱԺ «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության անդամ Սերգեյ Բագրատյանը խորհրդարանում 2018թ. բյուջեի կատարողականի հաշվետվության ժամանակ հայտնեց՝ ելույթ ունենալու ցանկություն չուներ, բայց իրեն ստիպեցին ելույթ ունենալ:
Նա սկսեց վարչապետին ուղղված իր հարցի նախապատմությունից, ընդգծեց՝ վարչապետն ասում է, որ չի հիշում՝ ընդդիմության համար նախկինում լծակներ է պահանջել, ապա մեջբերեց վարչապետի՝ նախկինում արված ելույթներից, որոնք հակառակն են ապացուցում:
«Ես Ձեզ հարց եմ տալիս նախորդ հարցուպատասխանին, պարզ հարց՝ հնարավո”ր է, որ ՏՄՊՊՀ-ում ու ՀԾԿՀ-ում մասնակցություն ունենանք, ասում եք՝ հետաքրքիր հարց է, լավ հարց է, քննարկենք, սա մի ընդունեք որպես այլևս փաստ, բայց այս ուղղությամբ քննարկումներ կանենք, ես համաձայնում եմ՝ մտածելով, որ վարչապետն իրավունք ունի առաջադրել ՀԾԿՀ 5 և ՏՄՊՊՀ 7 անդամին, հետևաբար պետք է օրենսդրական փոփոխությամբ հանդես գամ, իրավունք ձեռք բերենք, կարողանանք առաջադրել թեկնածու»,- նշեց պատգամավորը:
Բագրատյանն ասաց՝ ինքը նախաձեռնում է օրենքի փոփոխություն, փոխվարչապետի մոտ քննարկում են այդ հարցը, մայիսի 2-ին բերում է նախագիծը, պարզվում է՝ մեկ շաբաթ անց ԱԺ նախագահը նույն նախագիծը՝ որոշ փոփոխություններով, ներկայացրել է Կառավարություն:
«Երբ ես հանձնաժողովին ասում եմ՝ պիտի քննարկեք մեր առաջարկը կամ պարոն Ավինյանն առաջարկել է համատեղ քննարկեն: Իրենք համարում են, որ այլևս իշխանություն են, ո՞ւմ հետ քննարկեն: «Ո՞վ եք դուք, որ Ձեզ հետ բան քննարկենք». կոնտեքստը սա է, սա վիրավորական է: Իմ հարցը մերժվել է: Ես պատրաստ եմ զիջել ցանկացած հարց, բայց հասկանում եմ՝ էթիկան պահանջում է, որ պարոն Արարատ Միրզոյանն ինձ հրավիրի, ասի՝ մենք նպատակահարմար ենք գտնում այս ձևով անել: Վստահեցնում եմ՝ ես 24 ժամ կաշխատեի, որ նախագիծն ավելի լավը կլիներ, բայց սա արհամարհանք եմ համարում: Այսինքն՝ եթե այդ խողովակով է գնում, որ Արարատ Միրզոյանով պիտի անցնի, կարող է ցանկացած նախագիծ անուն-ազգանունը փոխի, ինքը ներկայացնի»,- ասաց նա: