Ի՞նչ սկզբունքով է կազմավորվում Բարձրագույն դատական խորհուրդը: «Շանթ» հեռուստաընկերության «Հեռանկար» հաղորդման ընթացքում այս հարցն է տվել Արամ Աբրահամյանը փաստաբան Նորայր Նորիկյանին:
«Սահմանադրությամբ ԲԴԽ-ն բաղկացած է 10 անդամներից: Եթե նայենք վերջին իրադարձությունները՝ կապված ԲԴԽ անդամների հետ, պարզ է դառնում, որ այնտեղ գերակշռող մասն իրավաբան-գիտնականներ են: 10 անդամներից 5-ն իրավաբան-գիտնականներ են, որոնց ընտրում է Ազգային ժողովը: Իսկ մյուս 5-ը գործող դատավորներ են, որոնց ընտրում է դատավորների ընդհանուր ժողովը:
Ըստ էության, ԲԴԽ-ի իրավաբան գիտնականների հրաժարականները խոսում են մի բանի մասին, որ այս կառույցի ձևավորման հիմքում ընկած պատճառաբանություններն ու հիմնավորումները բավականին կասկածելի են: Իմ ներքին համոզմամբ՝ այն պայմանավորված էր կոնկրետ անձով: Ընդհանրապես ԲԴԽ-ն, որպես իրավական մարմին, արդեն կասկած չի մնում, որ սահմանադրական փոփոխությունների արդյունքում ստեղծվեց Գագիկ Հարությունյանի համար»,- ասաց նա: