Ո՞րն է աշխարհի ամենազարմանալի մարզադաշտը, որտեղ ոչ միայն ֆուտբոլ են խաղում, այլև հարսանիք անում
Ասիայում սկսվել են ֆուտբոլի 2022 թվականի աշխարհի առաջնության նախաենթախմբային հանդիպումները: Բանն այն է, որ այստեղ ենթախմբում հայտնվելու համար էլ է պետք պայքարել: Այդ շրջանակներում Բութանի հավաքականը (186-րդը ՖԻՖԱ-ի դասակարգման աղյուսակում)  հանդիպել է Գուամի (193-րդը ՖԻՖԱ-ի դասակարգման աղյուսակում ) հավաքականի հետ:  Հետաքրքիրը, սակայն, ոչ թե այս խաղն է, այլ մարզադաշտը, որտեղ անցկացվել է հանդիպումը: Բութանի մարզադաշտն աշխարհի ամենազարմանալի մարզադաշտերից մեկն է:
Այն գտնվում է մայրաքաղաք Թհիմփհուում: 25 հազար նստատեղ ունի, կոչվում է «Չանգլիմիտանգ»: Մարզադաշտը կառուցվել է ճիշտ այն ռազմադաշտի տեղում, որտեղ 1885 թվականին տեղի ունեցած ճակատամարտից հետո իշխանության եկավ Բութանի առաջին թագավորը՝ Ուգյեն Վանգչկուկը:
Մարզադաշտը բացվել է 1974 թվականին՝ Բութանի չորրորդ թագավոր Ջիգմե Սինգյե Վանգչկուկի թագադրման օրը: Այն ժամանակ մարզադաշտն ուներ 10 000 նստատեղ:
Մարզադաշտը կառուցվել է ոչ միայն ֆուտբոլային հանդիպումների, այլև նետաձգության մրցումների համար:  Նետաձգությունն այստեղ ազգային մարզաձև է: Հետագայում որոշեցին այստեղ նաև թենիս խաղալ:
2008 թվականին՝ հինգերորդ թագավոր Ջիգմե Քհեսար Նամգյալա Վանգչկուկի թագադրման տոնակատարությունների ժամանակ, մարզադաշտը վերանորոգումից հետո կրկին վերաբացվեց: Այն արդեն ուներ 25 000 նստատեղ:
Այդ օրվանից մարզադաշտը ոչ միայն սպորտային,  այլև ցանկացած զանգվածային միջոցառման համար է ծառայում: Մարզադաշտում է, օրինակ, տեղի ունեցել հինգերորդ թագավոր Ջիգմե Քհեսար Նամգյալա Վանգչկուկի հարսանիքը:  Այստեղ նաև նշվում են թագավորական ընտանիքի բոլոր անդամների ծննդյան տոները:
Ամենազավեշտալին, սակայն, դա չէ:  Պարզվում է, որ «Չանգլիմիտանգի» դաշտ կարող է դուրս գալ և ֆուտբոլ խաղալ ցանկացած բութանցի: Աշխատանքային օրերին՝ ժամը 17։00-ից հետո կարելի է խաղադաշտը վարձակալել և ֆուտբոլ խաղալ: Արդյունքում՝ գրեթե ամեն օր այստեղ խաղեր են կայանում, իսկ Բութանի ֆուտբոլի ֆեդերացիայի համար սա ամենամեծ եկամուտն է ապահովում:
Բութանը երկրորդ անգամ է մասնակցում աշխարհի առաջնության ենթախմբային նախաորակավորման փուլին: 2015 թվականին Բութանը հաղթել էր Շրի Լանկայի հավաքականին և հայտնվել Չինաստանի, Կատարի,  Հոնկոնգի և Մալդիվների հետ նույն ենթախմբում: Արդյունքը եղավ 0 միավորն ու 52 բաց թողած գնդակները:
Այս անգամ դուրս գալ ենթախումբ չհաջովեց: Բութանը 1-0 հաշվով սեփական հարկի տակ հաղթեց Գուամին, իսկ մրցակցի դաշտում պարտվեց 0-5 հաշվով: Վերջին տարիներին ֆուտբոլը Բութանում վերելք է ապրում: Բոլորին ոգևորել էր Շրի Լանկայի նկատմամբ տարած հաղթանակը: Դրանից հետո հավաքականի ֆուտբոլիստներին 160 դոլարի չափով աշխատավարձ են նշանակել, մինչ այդ հազվադեպ էին վճարում: Երկիրը ներքին առաջնություն էլ ունի: 10 թիմ է հանդես գալիս: Բայց, ասում են, բոլորին հետաքրքրում է ազգային հավաքականը: