Քաղաքապետարանը մանրամասներ է հաղորդել Կոմիտասի պողոտայում ապօրինի կառույցի ապամոնտաժումից
Ինչպես ավելի վաղ հայտնել էինք, Կոմիտասի պողոտայում այսօր ապօրինի կառույցի ապամոնտաժման աշխատանքներ են իրականացվել: Այդ մասին ֆեյսբուքյան իր էջում գրել էր Երևանի քաղաքապետի խոսնակ Հակոբ Կարապետյանը:
«Կոմիտասի վրա զավթված մայթը վերականգնվում է։
Upd. Կոմիտաս-Վաղարշյան խաչմերուկի մոտ բազմահարկ շենքի կառուցապատողը զավթել է մայթի մեծ մասը։ Բազմաթիվ զգուշացումներից ու ծանուցումների հետո հրաժարվել են դադարեցնել ապօրինությունը»,- նշել էր նա:
Կարապետյանը SHANTNEWS.am-ի հետ զրույցում հայտնեց, որ կառուցապատողը KR construction ընկերությունն է: Նա տեղեկացրեց՝ մի քանի ամիս շարունակ համայնքի վարչակազմը զգուշացրել, հորդորներ է ներկայացրել, բանակցել կառուցապատողի հետ, սակայն վերջինս Կոմիտասի պողոտա տանող հատվածը մի քանի մետր զավթել է և կառուցապատում իրականացրել այն դեպքում, երբ միայն բարեկարգման աշխատանքների թույլտվություն ուներ:
Քաղաքապետի խոսնակը նշեց՝ հետիոտնի երթևեկությունը խոչընդոտող արգելապատնեշներ են կառուցվել, հայտնաբերվել է, որ շենքերի կառուցապատողը նաև մի շարք այլ խախտումներ է թույլ տվել՝ կողային և ետնային հատվածներում, օրինակ՝ Շիրվանզադեի անվան դպրոցից տարածք է զավթել: Կարապետյանն ասաց, որ փաստաթղթային հիմք չկա, թեպետ ասում են՝ բանավոր պայմանավորվածություններ են եղել ինչ-ինչ աշխատանքներ իրականացնելու, սակայն դրանք իրավական հիմք չեն կարող լինել:
«Մենք ականատես ենք փաստին, որ բավական խոշոր տարածք զավթվել է, խաղահրապարակի տեղում կառուցվել է երկհարկանի ավտոկայանատեղի»,- ասաց նա:
Կարապետյանը նաև հայտնեց՝ ապամոնտաժումից բացի, համապատասխան սանկցիաներ կկիրառվեն, տարածքները կվերադարձվեն համայնքին: