Արցախն աշխարհին պետք է ներկայանա խաղաղ կենսակերպով, և Ֆուտբոլի առաջնությունն այդ քայլերից է․ Ալավերդյան
Արցախից ամեն օր դեպի արտաքին աշխարհ ազդակներ գնան Արցախի խաղաղ դեմքի մասին։ Այս խորհուրդը դեռ 1990-ականներին Արցախի խորհրդարանում որպես փորձագետ աշխատելիս տվել է Լարիսա Ալավերդյանը։ Նրա խոսքերով՝ հիմա Արցախում ֆուտբոլային առաջնության անցկացումը հենց այդ համատեքստում կարելի է տեսնել։ ShantNews.am-ի հետ զրույցում այսօր այսպիսի տեսակետ հայտնեց ինքը՝ Ալավերդյանը։
«Այսինքն` Արցախը պետք է հանդես գա, և՛ ներքին իր կյանքում, և՛ արտաքին աշխարհի համար ուղարկի այն ազդակները, որոնք խոսում են նրա` խաղաղ ապրելու ոչ միայն ցանկության, այլև ունակության մասին»,- ասաց Ալավերդյանը՝ գոհունակությունը հայտնելով Արցախում չճանաչված պետությունների ֆուտբոլային կոնֆեդերացիայի առաջնության անցկացման առիթով։
Նույնը, ըստ Ալավերդյանի, վերաբերում է տարբեր փառատոններին, կոնֆերանսներին, և ոչ միայն քաղաքական թեմաներով, այլ հենց Արցախի խաղաղ կյանքում դրսևորումների մասին, որտեղ արցախցիները նույնքան ստեղծագործ ու խիզախ են ներկայանում, որքան մարտական գործողությունների մեջ։
Մրցաշարի հանդիսավոր բացումը լինելու է հունիսի 1-ին, իսկ խաղերն անցկացվելու են հունիսի 2-9 ժամանակահատվածում։ Այս միջոցառումները կարծես համընկնում են Բաքվում Հենրիխ Մխիթարյանի հետ կապված սկանդալի հետ։ Մխիթարյանին Բաքուն ոչ միայն պատշաճ անվտանգության երաշխիքներ չտվեց, այլև համացանցում հայտնվեց տեսանյութ, թե ինչպես են ադրբեջանցիները կանգնեցնում մարդկանց, որոնք կրում են Մխիթարյանի անունով մարզաշապիկ։
Լարիսա Ալավերդյանը սրա վերաբերյալ նշում է, որ առաջին անգամ Արցախ այցելող արտասահմանցիները զարմանում են, որ փողոցում քայլելիս իրենց ոչ միայն չեն կանգնեցնում, այլև նույնիսկ զինվորականները, առավել ևս զինված մարդիկ շատ քիչ են։ Հակամարտության մեջ գտնվող մյուս երկրներում, ըստ Ալավերդյանի, իրավիճակն այդքան հանգիստ չի լինում։
«Եվ Բաքվում եղածը զավեշտ կլիներ, եթե չլինեին այն բոլոր հայտարարությունները դրանից առաջ, դրանից հետո և ընդհանրապես միշտ։ Հայտարարությունները, որոնք խոսում են նրա մասին, որ Ադրբեջանը պարզապես չի էլ թաքցնում, ճիշտ հակառակը՝ հրապարակայնորեն հակադրվում է միջազգային  նորմերին, մասնավորապես՝ ցուցադրելով իր ամբողջովին ռասիստական կեցվածքը»,- ասաց Ալավերդյանը։
Նրա խոսքերով՝ Արցախում նման միջոցառումների հաճախ անցկացումը թույլ կտա աշխարհից այնտեղ ժամանող մարդկանց տեսնել Արցախի խաղաղ, ստեղծագործ դեմքը՝ նաև սպորտային ու մշակութային ոլորտներում։ Հայաստանում մարդու իրավունքների առաջին պաշտպանի խոսքերով՝ այդպիսի նախաձեռնությունները շատ կարևոր են՝ ցույց տալու համար իրական արժեքները` ի հակադրություն Ադրբեջանում իրականացվող կեղծ խաղաղասիրական նախագծերի։