Բաքվում Մխիթարյանի շապիկով մարդկանց կանգնեցնում են, իսկ Արցախի մրցաշարը լրիվ այլ մթնոլորտում կանցնի
Արցախում չճանաչված պետությունների ֆուտբոլի կոնֆեդերացիայի (CONIFA) առաջնությանը մասնակցելու է 8 թիմ, և դա մարզական իրոք մեծ իրադարձություն է Արցախի համար։ Թիմերն ու այլ մասնակիցները սկսել են ժամանել։ Այս մասին ShantNews.am-ի հետ զրույցում այսօր նշեց Արցախի նախագահի խոսնակ Դավիթ Բաբայանը։
«Սա իրոք մարդասիրական և սպորտային միջոցառում է, բայց պատգամները հետևյալն են, որ մեր երկիրը խաղաղասեր է, մեր երկիրը քաղաքակիրթ երկիր է։ Եվ սա ինքնին իր մեջ պարունակում է շատ հզոր գաղափար։ Եթե Ադրբեջանում չեն թողնում, որ Մխիթարյանը գա, նույնիսկ կանգնեցնում են մարդկանց, ովքեր Մխիթարյանի անունով շապիկ են հագնում, Դուք պատկերացնո՞ւմ եք նրանց իրավիճակը և մերը։ Սա շատ կարևոր տարբերություն է, որն աշխարհը պետք է նկատի», – ասաց Բաբայանը։
Եթե նույնիսկ աշխարհը սա չնկատի, դա էլ խնդիր չէ, որովհետև արցախցիներն այդպիսին են, և չեն ձևանում, արհեստականորեն հարցեր չեն լուծում։
Արցախում մրցաշարն անցկացվելու է Արցախի 4 քաղաքներում՝ Ստեփանակերտ, Ասկերան, Մարտունի, Մարտակերտ։ Արցախում արդեն սկսել են ընդունել հյուրերին, որոնք ժամանում են 7 չճանաչված կամ կիսաճանաչված երկրներից։ Մրցաշարին մասնակցելու են հետևյալ հավաքականները՝
Մրցաշարի հանդիսավոր բացումը լինելու է հունիսի 1-ին, իսկ խաղերն անցկացվելու են հունիսի 2-9 ժամանակահատվածում` այս դասավորությամբ։