Ինչո՞ւ «Արսենալը» չկարողացավ հաղթել հանուն Մխիթարյանի
Կասկածից վեր է, որ Եվրոպա լիգայի եզրափակչին լրացուցիչ և շատ մեծ ինտրիգ հաղորդեց Հենրիխ Մխիթարյանի գործոնը, ընդ որում, խնդիրը ոչ թե մարզական էր, այլ շատ խորը քաղաքական: Մխիթարյանի մասին ավելի ուշ,  իսկ հիմա փորձենք հասկանալ, թե ինչպիսին կլինեին  հանդիպումը և հանդիպման շուրջ կարծիքները,  եթե Մխիթարյանի հանգամանքն ընդհանրապես չլիներ, եթե նա հանդես չգար «Արսենալում»:
Լոնդոնցի երկրպագուների՝  Բաքու հասնելու բարդությունները որևէ կապ չունեին թե՛ Մխիթարյանի, թե՛ հայազգի մարզասերների հետ:  Թիմերից յուրաքանչյուրի համար նախատեսված էր 5800 տոմս, որը կազմում էր մարզադաշտի ընդհանուր տեղերի մոտ 10 տոկոսը: Քիչ տոմսեր հատկացնելն էլ իր բացատրությունն ուներ և կապված էր Բաքվի միջազգային օդանավակայանի փոքր թողունակության հետ:
Ակումբները, սակայն, հատկացված տոմսերն էլ չկարողացան ամբողջությամբ իրացնել: Ի վերջո,  «Արսենալը» հետ տվեց 2300, իսկ «Չելսին»՝  3800 տոմս, այսինքն՝ հատկացված տոմսերի կեսից ավելին:
Այցը  շատերի համար չափազանց թանկ էր ու անհարմար:  Միջինը 2000 ֆունտ սթերլինգ, կամ մոտ 2300 եվրո: Ամենամատչելի ճանապահային քարտեզն էլ սա է.  Լոնդոն-Ստամբուլ-Թբիլիսի, հետո գնացքով Բաքու: Բայց սա էլ դեռ ամենաերկար տարբերակը  չէր:  Լոնդոնցների մի մասը երկու օրից ավելի էր անցկացրել ճանապարհներին:
« Մենք Լոնդոնից թռանք Էյնդհովեն, Էյնդհովենից Վիեննա, Վիեննայից Քութաիս: Քութաիսից մեկնեցինք Թբիլիսի, Թբիլիսիից՝ Բաքու: Ընդամենը երկու օր և մարզադաշտում էինք»,- հեգնական տոնայնությամբ ասել է Լոնդոնից ժամանած զբոսաշրջիկներից մեկը:
Երկօրյա թանկ ու հոգնեցնող ճանապարհորդությունից 6000-ից ավելի անգլիացիների հրաժարվելու արդյունքում Բաքվի մարզադաշտի մի մասը մնաց դատարկ: Եվրոպական եզրափակիչների համար սա արտառոց երևույթ էր: Քանի որ տաքարյուն անգլիացի երկրպագուները քիչ էին, տրիբունաներում խաղաղություն էր տիրում: Խաղաղ ու հանգիստ էր, համենայնդեպս այնքան, որ որոշ երկրպագուներ նույնիսկ եզրափակիչ խաղի ժամանակ քնեցին:
Երկրպագուն արթնացավ «Չելսիի» առաջին գնդակից հետո: Այն, որ Բաքվում ավելի շատ են հենց «Չելսիի» երկրպագուները՝ ևս կասկածից վեր է, ընդ որում, այս դեպքում էլ խնդիրը միայն հայազգի ֆուտբոլիստի հետ չէ կապված:
Բավական է նշել, որ «Չելսիի» սեփականատերը՝ մեծահարուստ Ռոման Աբրամովիչը, ադրբեջանցի միլիարդատեր՝ ISR Holding ընկերության նախագահ Իսկանդեր Հալիլովի հետ է մտերիմ: Հենց Հալիլովի հետ էր Աբրամովիչը խաղից առաջ հանդիպել Բաքվի հյուրանոցներից մեկում, իսկ խաղից հետո ադրբեջանական լրատվամիջոցներից մեկը հետևյալ, ոչ լրատվական ու ոչ կոռեկտ վերնագրով հոդված հրապարակեց՝ «Չելսին» նվաստացրեց «Արսենալին»:
Գուցե սա նաև պատասխան էր Բաքվի մարզադաշտի անհարմարությունների ու մյուս խոչընդոտների մասին բազմաթիվ մարդկանց արձագանքներին: Համացանցը հեղեղվել էր բացասական կարծիքներով: Երկրպագուները դժգոհ էին նրանից, որ խաղադաշտը շատ հեռու է տրիբունաներից, իսկ հեռուստադիտողները դժգոհ էին, որ հիմնական տեսախցիկը  շատ բարձր է դրված: Twitter-ի իր էջում ուշագրավ գրառում էր արել անգլիացի հայտնի ֆուտբոլիստ, այժմ մեկնաբան Գարրի Լինեկերը:
«Դու հսկայական ճանապարհ ես անցնում, որպեսզի դիտես եզրափակիչը: Իսկ հիմա տրիբունայում նստած ես, և նույն հեռավորությունն է, ինչ եթե տանը հեռուստացույցով դիտեիր»,- գրել է Լինեկերը:
Ռուս ֆուտբոլիստ Անդրեյ Արշավինն էլ, պատճառ բերելով դաշտի հեռավորությունը, նշել էր, որ շփոթում է խաղացողներին:  Մեկնաբան Գաբի Կիրխներն էլ կատակել էր, թե չի կարող դիտել խաղը, քանի որ վախենում է բարձրությունից:
Անցնենք Մխիթարյանին: Հավանաբար, շատերն էին սպասում, որ խաղի ընթացքում տրիբունաներին Մխիթարյանի ազգանունն ու 7 համարի մարզաշապիկը կտեսնեն: Ադրբեջանական անվտանգությունը ամեն ինչ արել էր, որ դա տեղի չունենա: Դրանում համոզվելու համար ռուսական  Sport24  կայքի լրագրող Յարոսլավ Կուլեմինը նույնիսկ հատուկ փորձարկում էր արել:
«Մխիթարյանի համարով և ազգանվամբ մարզաշապիկը վերցրին, շուռ տվեցին ամբողջ պայուսակս, հետո, ցույց տալով  մարզաշապիկը, ասացին, որ Ադրբեջանի իշխանությունների պահանջով չի կարելի սրանով մուտք գործել մարզադաշտ: Այնուհետև ստիպեցին, որ ջնջենք այդ ընթացքում նկարահանած տեսանյութը»,- Twitter-ի իր էջում գրել էր Կուլեմինը:
Խաղից մեկ օր առաջ էլ տեղի էր ունեցել մեկ այլ  միջադեպ, երբ ոստիկանները կանգնեցրել էին Բաքվի փողոցներում Մխիթարյանի մազաշապիկով զբոսնող երկրպագուներին: Դրա նախորդ օրը «Արսենալի» երկրպագուները երգում էին փողոցներում. «Մենք եղել ենք Ղարաբաղում և ամենուր»:
Ադրբեջանական մամուլում այլ մեկնաբանություն տվեցին այս ամենին, իբր թե անգլիացի երկրպագուները նկատի են ունեցել այն, որ «Արսենալը» հանդիպել է ադրբեջանական «Կարաբախ» ակումբի հետ:
Երկրպագուների հաջորդ օրվա երգի բառերն արդեն ոչ մի բանի հետ շփոթել, կամ այլ կերպ մեկնաբանել չէր լինի՝ «Մխիթարյան, մենք քեզ սիրում ենք ավելի շատ, քան դու կարող ես պատկերացնել»:
Երգն, իհարկե, դուր չեկավ տեղացիներին և երեկոյան քաշքշուկ ու ծեծկռտուք սկսվեց երկրպագուների հետ: Գործի դրվեցին քարեր ու կոտրած շշեր:
Քիչ թե շատ չեզոք էին փորձում մնալ «Արսենալի»՝ ադրբեջանցի երկրպագուները, որոնց համար Մխիթարյանը, միևնույն է, ընկալվում էր որպես թշնամի:
« Ի՞նչ անենք, որ նա թշնամի է: Չէ՞ որ նա Ուկրաինայի քաղաքացի էլ է, խաղացել է Դոնեցկի «Շախտյորում», հետո՝ Դորտմունդի «Բորուսիայում», հետո՝ «Մանչեստեր Յունայթեդում», հետո՝ արդեն «Արսենալում»: Ինձ համար միևնույն է, թող նա գա: Մենք նրան ձեռք չենք տա, ոչինչ չենք անի: Չէ՞ որ մենք ադրբեջանցիներ ենք: Մերոնք էլ այնտեղ՝ Երևանում են մրցումների մասնակցել: Նրանց ձեռք չեն տվել, մենք էլ չենք անի», – ասել է ադրբեջանցի երկրպագուն:
«Մեր տուրիզմի նախարարն անձամբ ելույթ ունեցավ այս թեմայով: Նա CNN հեռուստաալիքով կոնկրետ թղթակցի հետ էր շփվում և այսպես արտահայտվեց, ես կմեջբերեմ. «Մենք կարող ենք Մխիթարյանի համար առանձին հատուկ օդանավ ուղարկել, որը կուղեկցեն երկու F-16 ռմբակոծիչներ: Դրանից ավելի մենք ի՞նչ կարող էինք առաջարկել, որ նա գար»,- սա արդեն մեկ այլ ադրբեջանցու խոսքերից էր մեջբերում:
Քաղաքական հարցերը մի կողմ, զուտ մարզական տեսանկյունից, իհարկե, դժվար է ասել, թե ինչպես կավարտվեր հանդիպումը, եթե Մխիթարյանը նույնպես մասնակցեր խաղին: Փաստն այն է, որ մեր առաջատարը ներկայումս ավելի շատ «Արսենալի» պահեստայինների նստարանին է, քան խաղադաշտում:
Մի բան, սակայն, հաստատ է, որ եզրափակիչ խաղին և ընդհանրապես վերջին շրջանում «Չելսին» ավելի լավ տպավորություն է թողնում և որոշ մասնագետների կարծիքով՝ օբյեկտիվորեն ավելի ուժեղ է:  Հաղթել «Չելսիին» հանուն Մխիթարյանի խոստումներն ավելի շատ էմոցիոնալ հողի վրա էին: Հաղթել «Չելսիին» պետք էր, ոչ թե հանուն Մխիթարյանի, այլ  շատ ուրիշ պատճառներով: Կային ոչ պակաս կարևոր խթաններ:
Եթե «Արսենալը» հաղթեր,  նախ՝ պատմության ընթացքում առաջին անգամ կնվաճեր Եվրոպա լիգայի գավաթը,  դուրս կգար Չեմպիոնների լիգայի եզրափակիչ և կվաստակեր 100 միլիոն ֆունտ սթերլինգ նոր տրանսֆերների համար:  Իսկ հիմա պետք է ամեն ինչ սկսել զրոյից: