? And there’s been a goal in the Europa League final…
? @ConnorParker10 pic.twitter.com/tnQVsilxbe
— The Sportsman (@TheSportsman) May 29, 2019
Երկրպագուն արթնացավ «Չելսիի» առաջին գնդակից հետո: Այն, որ Բաքվում ավելի շատ են հենց «Չելսիի» երկրպագուները՝ ևս կասկածից վեր է, ընդ որում, այս դեպքում էլ խնդիրը միայն հայազգի ֆուտբոլիստի հետ չէ կապված:
Բավական է նշել, որ «Չելսիի» սեփականատերը՝ մեծահարուստ Ռոման Աբրամովիչը, ադրբեջանցի միլիարդատեր՝ ISR Holding ընկերության նախագահ Իսկանդեր Հալիլովի հետ է մտերիմ: Հենց Հալիլովի հետ էր Աբրամովիչը խաղից առաջ հանդիպել Բաքվի հյուրանոցներից մեկում, իսկ խաղից հետո ադրբեջանական լրատվամիջոցներից մեկը հետևյալ, ոչ լրատվական ու ոչ կոռեկտ վերնագրով հոդված հրապարակեց՝ «Չելսին» նվաստացրեց «Արսենալին»:
Գուցե սա նաև պատասխան էր Բաքվի մարզադաշտի անհարմարությունների ու մյուս խոչընդոտների մասին բազմաթիվ մարդկանց արձագանքներին: Համացանցը հեղեղվել էր բացասական կարծիքներով: Երկրպագուները դժգոհ էին նրանից, որ խաղադաշտը շատ հեռու է տրիբունաներից, իսկ հեռուստադիտողները դժգոհ էին, որ հիմնական տեսախցիկը շատ բարձր է դրված: Twitter-ի իր էջում ուշագրավ գրառում էր արել անգլիացի հայտնի ֆուտբոլիստ, այժմ մեկնաբան Գարրի Լինեկերը:
«Դու հսկայական ճանապարհ ես անցնում, որպեսզի դիտես եզրափակիչը: Իսկ հիմա տրիբունայում նստած ես, և նույն հեռավորությունն է, ինչ եթե տանը հեռուստացույցով դիտեիր»,- գրել է Լինեկերը:
Ռուս ֆուտբոլիստ Անդրեյ Արշավինն էլ, պատճառ բերելով դաշտի հեռավորությունը, նշել էր, որ շփոթում է խաղացողներին: Մեկնաբան Գաբի Կիրխներն էլ կատակել էր, թե չի կարող դիտել խաղը, քանի որ վախենում է բարձրությունից:
Անցնենք Մխիթարյանին: Հավանաբար, շատերն էին սպասում, որ խաղի ընթացքում տրիբունաներին Մխիթարյանի ազգանունն ու 7 համարի մարզաշապիկը կտեսնեն: Ադրբեջանական անվտանգությունը ամեն ինչ արել էր, որ դա տեղի չունենա: Դրանում համոզվելու համար ռուսական Sport24 կայքի լրագրող Յարոսլավ Կուլեմինը նույնիսկ հատուկ փորձարկում էր արել:
«Մխիթարյանի համարով և ազգանվամբ մարզաշապիկը վերցրին, շուռ տվեցին ամբողջ պայուսակս, հետո, ցույց տալով մարզաշապիկը, ասացին, որ Ադրբեջանի իշխանությունների պահանջով չի կարելի սրանով մուտք գործել մարզադաշտ: Այնուհետև ստիպեցին, որ ջնջենք այդ ընթացքում նկարահանած տեսանյութը»,- Twitter-ի իր էջում գրել էր Կուլեմինը:
Խաղից մեկ օր առաջ էլ տեղի էր ունեցել մեկ այլ միջադեպ, երբ ոստիկանները կանգնեցրել էին Բաքվի փողոցներում Մխիթարյանի մազաշապիկով զբոսնող երկրպագուներին: Դրա նախորդ օրը «Արսենալի» երկրպագուները երգում էին փողոցներում. «Մենք եղել ենք Ղարաբաղում և ամենուր»:
Ադրբեջանական մամուլում այլ մեկնաբանություն տվեցին այս ամենին, իբր թե անգլիացի երկրպագուները նկատի են ունեցել այն, որ «Արսենալը» հանդիպել է ադրբեջանական «Կարաբախ» ակումբի հետ:
Երկրպագուների հաջորդ օրվա երգի բառերն արդեն ոչ մի բանի հետ շփոթել, կամ այլ կերպ մեկնաբանել չէր լինի՝ «Մխիթարյան, մենք քեզ սիրում ենք ավելի շատ, քան դու կարող ես պատկերացնել»:
Та самая песня фанатов «Арсенала»: «Мхитарян, мы любим тебя сильнее, чем ты можешь представить». #UELF2019 pic.twitter.com/ELk9qliXrf
— Ярослав Кулемин (@ya_coolemin) May 30, 2019
Երգն, իհարկե, դուր չեկավ տեղացիներին և երեկոյան քաշքշուկ ու ծեծկռտուք սկսվեց երկրպագուների հետ: Գործի դրվեցին քարեր ու կոտրած շշեր: