Սեդա Շահինյանը՝ ՀԾԿՀ անդամի թեկնածու
Խորհրդարանն այսօրվա նիստում քննարկման դրեց ՀՀ հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի անդամի ընտրության հարցը: ՀՀ վարչապետն այդ պաշտոնում առաջարկել է Սեդա Շահինյանի թեկնածությունը՝ երեք տարի ժամկետով: Շահինյանը ներկայացրեց իր կենսագրությունից որոշ մանրամասներ:
ԱԺ «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության անդամ Արկադի Խաչատրյանը «Միասնական էներգետիկ շուկայի» ձևավորմանն անդրադարձավ, կարևորեց էներգակիրների տարանցման համար միասնական ոչ խտրական գնագոյացման սկզբունքների սահմանումը, ինչպես պիտի հասնել դրան, ինչ ազդեցություն կունենա հանձնաժողովի, այդ ոլորտում իրավիճակի վրա:
Շահինյանն ասաց, որ դա իսկապես ածանցվում է հանձնաժողովի իրավասություններից, հանձնաժողովը գործուն մասնակցություն է ունենում ԵՏՄ շրջանակներում հրավիրվող բոլոր նիստերին, հանդիպումներին:
«Մինչև 2020 թ. հունիսը պետք է ներդրվի այն միասնական հարթակը, որի շրջանակներում միասնական էներգետիկ շուկայում պետք է իրականացվի առևտուրը: Հանրապետությունն անելիքներ ունի հայ-վրացական ուղղությամբ բարձրավոլտ էլեկտրահաղորդման գծերի աշխատանքներն ավարտին հասցնելու իմաստով, որ կարողանանք մաս դառնալ այդ ընդհանուր շուկայի ձևավորման և աշխատանքի ընթացքում, կարողանանք օգտագործել ողջ ներուժը, որ թույլ կտա մեր էներգետիկ շուկայում ներգրավել ավելի էժան էլեկտրաէներգիա»,- ասաց նա: