ՀՀ ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության և սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Մխիթար Հայրապետյանն այսօր անդրադարձել է «Արսենալի» հայ ֆուտբոլիստ Հենրիխ Մխիթարյանի՝ Բաքու չմեկնելու որոշմանը։ Հայրապետյանը հայտարարել է, որ լիովին ու լիակատար սատարում է Մխիթարյանի որոշմանը, քանի որ Ադրբեջանի խնդիրը միայն անցյալը չէ։
Հայրապետյանի խոսքերով՝ բրիտանական մամուլում արդեն հիշատակվել են Բաքվի ու Սումգայիթի ջարդերը, բայց ադրբեջանական կողմում խնդիրներ կան նաև ներկայումս, ու խոսքը մասնավորապես այլատյացության, հայատյացության մասին է, քանի որ դեռ դպրոցական տարիներից Բաքվի իշխանություններն աշակերտներին սովորեցնում են ատել հայերին։ Հայրապետյանի խոսքերով՝ հայկական կողմը չէ, որ հարցը քաղաքականացնում է․ հարցը քաղաքականացվել է այն ժամանակ, երբ Մխիթարյանին երկընտրանքի առաջ են կանգնեցրել՝ սպորտ կամ անվտանգություն։