«Իմ քայլը հանուն Սյունիքի մարզի» ներդրումային համաժողովի ժամանակ Սյունիքի մարզպետի խորհրդական Գոռ Թադևոսյանը խոսեց Սյունիքի օդանավակայանի վերագործարկման ծրագրի մասին: Նա տեղեկացրեց, որ դեռևս խորհրդային տարիներին Կապանի օդանավակայանն իրականացնում էր օրական 10-12 կանոնավոր չվերթ, Երևանում ֆուտբոլային օրերին՝ մինչև 16 չվերթ, իսկ 1972-1990 թթ. օդանավակայանում իրականացվել են տասնյակ հազարավոր չվերթներ:
Օդանավակայանի վերագործարկման նպատակով 2017 թ. «Սյունիք օդանավակայան» ՍՊԸ և Կապանի համայնքապետարանի միջև կնքվել է կոնցեսիոն պայմանագիր, որով նախատեսվում էր վերանորոգել ու վերագործարկել օդանավակայանը: Թադևոսյանն ասաց՝ նախատեսվում է, որ ուղևորային համալիրը նախկին 160 քմ-ի փոխարեն կլինի 900 քմ՝ 100 մարդ/ժամ սպասարկման հնարավորությամբ:
«Ուղևորային համալիրի շինարարական աշխատանքները գրեթե 60 տոկոսով կատարվել են, արդյունքում ունենալու ենք միջազգային ստանդարտներին համապատասխան, հիմնանորոգված թռիչքուղով օդանավակայան, որին հնարավորություն կընձեռվի ավելի ծանր օդանավեր ընդունել: Թռիչքուղու ծածկն ամբողջությամբ փոխվում է: Դեռ խորհրդային տարիներին Կապանի օդանավակայանը համարվում էր թռիչքներ ու վայրէջքներ իրականացնելու համար ամենաբարդ օդանավակայաններից մեկը, այդ իսկ պատճառով ներդրվելու է թռիչքա-տեղեկատվական ծառայություն, որը հնարավորություն կընձեռի թռիչքներ և վայրէջքներ իրականացնել եղանակային ոչ բարենպաստ պայմաններում»,- ասաց նա:
Թադևոսյանը տեղեկացրեց, որ ընդհանուր նախատեսվում է իրականացնել 2․3 մլրդ ՀՀ դրամի ներդրում, որից 800 մլնի ներդրումն արդեն իրականացված է: Նա նաև ներկայացրեց 19 տեղանոց L 410 օդանավը՝ Երևան-Կապան-Երևան չվերթների իրականացման համար, հայտնեց, որ օդանավն այժմ Հայաստանում է՝ Զվարթնոց օդանավակայանում: Մարզպետի խորհրդականը նշեց՝ օդանավի անձնակազմը վերապատրաստված է Չեխիայի Հանրապետությունում, ապա հույս հայտնեց, որ վարչապետը և համաժողովի հյուրերը մոտ ապագայում Սյունիք կայցելեն օդանավով: