«Անցումային արդարադատությունը եռյակ դատարանների ձևավորումը չի». Միրզոյան
ԱԺ-ում խորհրդարանական լսումներ են անցկացվում՝ «Անցումային արդարադատության գործիքների կիրառման հեռանկարները Հայաստանում» խորագրով: Մինչ հիմնական զեկուցողների ելույթները, նախ անցումային արդարադատության անհրաժեշտությանն ու բնույթին է անդրադարձել ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանը: նա խոսել է համակարգի ազդեցությունների մասին:
«Անցումային արդարադատության համակարգի ձևավորումն անկախ դատական համակարգի ձևավորում է, մյուս կողմից այն նպատակ ունի ոչ թե ավելի սրել խնդիրները, այլ տալ լուծում և հանգեցնել հանրային համերաշխության»,-ասել է Միրզոյանը:
Ապա կետ առ կետ անդրադարձել է տարբեր ոլորտների վրա այս համակարգի ազդեցության մեխանիզմներին.
«Տնտեսական հանցագործությունների մասով մենք պիտի հասկանանք՝ հարցեր են հնչում զանազան շրջանակներից` կիրառե՞լ, թե՞ չկիրառել հարկային համաներում, ինչպիսի՞ մեխանիզմներ սահմանել, որպեսզի մարդիկ, ովքեր կարծում են, որ ապօրինի ճանապարհով են հարստացել, վերադարձնեն պետությանը և ապրեն խաղաղ կյանքով: Անցած իրադարձությունների իրավաքաղաքական գնահատականի մասին պետք է հասկանանք՝ կա անհրաժեշտություն, թե չէ, գուցե, եթե կա, ժամանա՞կն է, թե՞ ևս 20 տարի սպասել: Դատական համակարգի մասով մենք պետք է հասկանանք՝ դատական համակարգը ներկայացնո՞ւմ է ՀՀ քաղաքացիներին, իրականացնո՞ւմ է նրանց պատվիրակած լիազորությունները, եթե ոչ, պետք է ձևավորել»:
Խոսել է նաև այն մասին, թե ինչ է անցումային արդարադատությունը:
«Անցումային արդարադատությունը եռյակ դատարանների ձևավորումը չի, արտակարգ դատարանների ձևավորումը չի, երբ զանազան մարդիկ կարող են հավաքվել և վճիռ կայացնել, պիտի օրինական ճանապարհով մաքրի, զտի, կայացնի դատական համակարգը», – ասել է Միրզոյանը: