Էսկալացիայի դեպքում Արցախի հակամարտությունը կսպառնա միջազգային անվտանգությանը. Արթուր Ղազինյան
Արցախյան հակամարտության կարգավորման հարցում «Մեկ Հայաստան» կուսակցությունը սկզբունքային է համարում Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի ճանաչումն ու իրացումը, ինչպես նաև Արցախի ժողովրդի անվտանգության երաշխավորումը: Այս մասին մայիսի 18-ին՝ «Մեկ Հայաստան» կուսակցության հիմնադիր համագումարի ժամանակ հայտարարեց կուսակցության ղեկավար Արթուր Ղազինյանը:
«Անկախ Հայաստանն ու համայն հայությունը հանդիսանում են Արցախի մեր հայրենակիցների անվտանգության երաշխավոր: Մեր կուսակցության համար Արցախի անվտանգությունը չի սահմանափակվում լոկ Արցախի ճանաչման հանգամանքով, քանի որ ներկայիս միջազգային հարաբերությունների կոմպոնենտային վիճակը, ու արդեն կանոնների՝ կարծես թե լղոզվելու հանգամանքը մեզ երաշխիք չի ապահովում, որ ճանաչվելու դեպքում չենք բախվի նոր հնարավոր ռիսկերի, պատերազմի հետ»,- ասաց նա:
Ղազինյանի խոսքով՝ երկարատև խաղաղության գրավականը հետկոնֆլիկտային իրավիճակի ամբողջական նկարագրությունն է: Նա ընդգծեց՝ Արցախյան հակամարտությունը մշտապես եղել է սպառնալիք ամբողջ տարածաշրջանի համար, իսկ էսկալացիայի պարագայում այն դառնում է միջազգային անվտանգության լրջագույն սպառնալիք: