Երևանի փոխքաղաքապետ Հայկ Սարգսյանն այսօր հրավիրած ասուլիսի ժամանակ խոսել է այն մասին, թե ինչ ժամանակահատվածում են Երևանի բնակիչները կարողանալու մարել փոխվող վերելակների գումարները.
«Մենք երկար ժամանակ ուսումնասիրություններ ենք իրականացրել ինչպես միջազգային, այնպես էլ հայկական շուկայում: Նվազագույն անվտանգ և էկոնոմ որակի վերելակների արժեքը տատանվում է շուրջ 10 մլն-ի շրջանակներում», – ասել է Հայկ Սարգսյանը:
Ըստ փոքաղաքապետի՝ որպես առաջնային պահանջ, կդրվի որակը: Գոնե մեկ-երկու տարվա երաշխիքը: Նոր վերելակներով կտնտեսվի էլեկտրաէներգիան և այդ տնտեսումը կուղղվի փոխառնությունների մարմանը: Ինչ վերաբերում է այն հարցին, թե քանի տարվա կտրվածքով բնակիչները կկարողանան մարել փոխված վերելակների գումարը.
«25 տարի է տևելու բնակիչների այս ամբողջ բեռի մարումը: 25 տարի կմարվի այ գումսրը՝ սպասարկման վճարներից մասհանումներով, բայց եթե մենք ուզում ենք, որ, երբևէ չկրկնվի այսօրվա վիճակը, պետք է այս գործընթացը կրկնվի: Այսինքն՝ միշտ պետք է վճարվի որոշակի գումար, որը հնարավորություն կտա փոխարինել ամեն 25 տարին մեկ»,- ասել է Հայկ Սարգսյանը:
Հիշեցնենք, որ, ըստ հաշվարկների, բնակիչների համար վերելակի վճարը կավելանա 20-30 տոկոսով: