«Մի արտահայտություն կա` կապիտալը հայրենիք չունի: Սա այն դեպքն է, որ պետք է Հայաստանից բացառենք իրականում: Հայաստանում անհրաժեշտ է կապիտալ, որն ունի հայրենիք և պատասխանատվություն՝ Հայաստանում ապրող մարդու, Հայաստանի հողի և ապագայի նկատմամբ»,- «Իմ քայլը՝ հանուն Գեղարքունիքի մարզի» ներդրումային համաժողովի ժամանակ այս մասին նշեց ԱԺ պատգամավոր Վարազդատ Կարապետյանը:
Նա տեղեկացրեց՝ այն փոփոխությունները, որ առաջիկայում հարկային համակարգի հետ տեղի են ունենալու, ուղղված են աշխատանքը, որպես հիմնարար արժեք, Հայաստանի զարգացման համար կարևորելուն:
«Մենք գնում ենք աշխատանքի վրա հարկային համակարգի մեղմացմանը, հետագայում նաև կմտածենք կապիտալի վրա հարկային համակարգի ավելացման ուղղությամբ, որ աշխատող մարդը, ստեղծագործող մարդը կարողանա ավելի լավ հնարավորություններ ունենալ Հայաստանում ապրելու և աշխատելու համար»,- ասաց նա:
Պատգամավորը, խոսելով արևային էներգիայի մասին, ասաց, որ մինչև 500 կՎտ հզորությամբ կայանների գծով շատ լավ համակարգ է ներդրված, մարդիկ կարողանում են մինչև 1 տարվա գծով հաշվանցում անել, իրենց տնային տնտեսություններում և բիզնեսներում արևի էներգիան օգտագործել, իսկ ավելի մեծ կայանների համար դա արդեն ՀԾԿՀ տիրույթում է, որը պետք է որոշի սակագինը, քանի որ այդ դեպքում կարևոր է՝ ինչպիսի սակագին կլինի էլեկտրաէներգիայի գնման գծով: Սա, ըստ Կարապետյանի, կարող է փոփոխական լինել և ամեն դեպքի համար առանձին որոշվել: