Ի՞նչ դեր ունեն անհատները պատերազմում, երբ պետք է, ասում են ՝ պատերազմը հաղթել է ժողովուրդը, երբ պետք է՝ ասում են հաղթել են մարշալները: «Շանթ» ՀԸ «Հեռանկար» հաղորդման վարող Արամ Աբրահամյանի այս դիտարկմանն ի պատասխան` պատմաբան Էդիկ Գրիգորյանը նկատեց, որ Շուշիի ազատագրման դեպքում նույն պատկերն է:
«Մենք մի պահ մոռանում ենք, թե ինչպես ազատագրվեց Շուշին, մոռանում ենք այն մարդկանց, ովքեր ազատագրեցին Շուշին և միայն ասում ենք՝ Շուշիի ազատագրման օրն է: Մոռանում ենք, որ Շուշիի ազատագրումը Արցախի նորաստեղծ պետականությունը պաշտպանելու համար էր: Միայն 1992 թվականին Ստեփանակերտում 1 օրվա ընթացքում 300 հրթիռ է ընկել: Ստեփանակերտի յուրաքանչյուր բնակիչ ստանում էր 11 գրամ ալյուր և 2.5 դրամ շաքարավազ իր գոյությունը պահպանելու համար:
Մայիսի 1-ից Ստեփանակերտն էլեկտրաէներգիա չուներ, գնդակոծվում էր ամեն կողմից: Միայն Շուշիի ազատագրումը կարող էր փրկել Արցախի հետագա գոյությունը»,- ասել է պատմաբան Էդիկ Գրիգորյանը: