Ի՞նչ է փոխվել զինվորների կյանքում վերջին մեկ տարում
Ի՞նչ է փոխվել Հայաստանում վերջին մեկ տարում: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր՝ իր պաշտոնավարման մեկ տարվա կապակցությամբ լրագրողների հետ հանդիպում է կազմակերպել, որտեղ թվեր և փաստեր է հնչեցնում: Վարչապետի խոստացած 100 փաստի առաջին տասնյակին կարող եք ծանոթանալ՝ այստեղ: Ներկայացնում ենք փաստերի երկրորդ տասնյակը:
1. Սահմանապահ 47 մարտական դիրքերն ապահովվել են արդյունաբերական էլեկտրական հոսանքով, 73 մարտական դիրքեր ապահովվել են ջրամատակարարմամբ, 180 մարտական դիրք ապահովվել է սառնարաններով, առաջիկայում սառնարաններով կապահովվեն ևս 45 մարտական դիրք: Շուրջ 380 լվացքի մեքենա է տրամադրվել զորամասերին, սահմանի երկայնքով տեղադրվել է 136 նոր, ժամանակակից տեսադիտարկման սարք: Գործընթացը շարունակվում է:
2. Զինվորների նախասիրությունների ուսումնասիրությունների արդյունքում էական փոփոխության է ենթարկվել զորամասերի ու մարտական դիրքերի սննդակարգը, որում ներառվել է լավաշ, արևածաղկի ձեթ, կարտոֆիլ, սոխ, տոմատի մածուկ, սեզոնին կտրվի լոլիկ և վարունգ, առաջիկայում կտրվի նաև մեղր, խոզի ճարպ, սխտոր, սև պղպեղ, կարմիր պղպեղ, կարտոֆիլ, մակարոն և այլն:
3. Ժամկետային զինծառայողներն այլևս ապահովված են բարձրորակ շապիկներով և կիսավարտիքներով, առաջիկայում էական փոփոխության կենթարկվի զինվորականներին տրվող հագուստի, կոշիկի որակը, ժամկետային զինծառայողներին թույլ է տրվել ունենալ բջջային հեռախոսներ և մշտական կապի մեջ լինել ընտանիքի անդամների հետ:
4. Հայաստանը սկսել է ՍՈւ-30 ՍՄ բազմաֆունկցիոնալ կործանիչների գնման գործընթաց: Սա հրապարակվում է, որովհետև հայտնի փաստ է արդեն: Այլ սպառազինությունների ու տեխնիկայի մասին վարչապետն ասաց, որ տեղեկություններ չի կարող հրապարակել:
5. Զինծառայողների ապահովագրության «100 դրամների հիմնադրամ»-ը սկսել է փոխհատուցել նաև 2008-2016 թթ․-ի ընթացքում մարտական գործողությունների ժամանակ զոհված կամ առաջին կամ երկրորդ կարգի հաշմանդամություն ձեռք բերած զինծառայողներին և նրանց ընտանիքներին, արդյունքում՝ ևս 339 շահառուներ ամսական կստանան 100-400 հազար դրամ փոխհատուցում:
6. 410 բնակարաններ սեփականության իրավունքով անհատույց տրամադրվել են զինծառայողներին և զոհված զինծառայողների ընտանիքներին:
7. Կուտակային կենսաթոշակային համակարգում 2018 թ. հուլիսի 1-ից կատարված փոփոխությունների արդյունքում 209 հազար մարդու աշխատավարձ է բարձրացել, ևս 200 հազար մարդու աշխատավարձ կբարձրանա Հարկային օրենսգրքի փոփոխությունների արդյունքում:
8. 85 հազար մարդու կենսաթոշակ բարձրացվել է պարենային աղքատության գծից:
9. Ի հեճուկս ստորագրված պայմանագրի՝ խմելու ջրի սակագինը չի բարձրացել Կառավարության վարած բանակցությունների արդյունքում: Սոցիալապես անապահով խավերի համար սահմանված քվոտայով 20 և 10 դրամով էժանացել են բնական գազի և էլեկտրաէներգիայի սակագները:
10. 2018 թ. հուլիսի 1-ից, այնուհետ՝ 2019 թ. հունվարի 1-ից բարձրացվել են առաջնային օղակի ավելի քան 10 հազար բուժաշխատողների աշխատավարձերը՝ գրեթե 30 տոկոսով: Երևանի ու մարզերի բոլոր պետական առաջնային օղակի 15 000 բուժաշխատողներ ներառվել են սոցիալական փաթեթով և կօգտվեն առողջապահական բաղադրիչից: