Արցախի ՄԻՊ Արտակ Բեգլարյանի խոսքով՝ չճանաչվածության և Ադրբեջանի հայատյաց քաղաքականության պատճառով Արցախի Հանրապետությունը մեկուսացված է միջազգային հանրությունից, ինչն իր բացասական հետևանքն է ունենում մարդու իրավունքների պաշտպանության մակարդակի վրա։
SHANTNEWS.am-ն արդեն տեղեկացրել է, որ Արտակ Բեգլարյանը ՀՀ ԱԺ-ում հանդիպում է ունեցել Մարդու իրավունքների և հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամների հետ:
Ըստ Արցախի ՄԻՊ-ի` քաղհասարակությունն Արցախում թույլ կարողություններ ունի։ Նրա խոսքով՝ եթե միջազգային շփումներ լինեին և օտարերկրյա ռեսուրսներ մտնեին Արցախի Հանրապետություն, քաղհասարակությունն ավելի ուժեղ կլիներ տարբեր խնդիրներ վերհանելու և առաջարկներ ներկայացնելու համար։ Նա նաև նկատեց, որ քաղհասարակության հարթակում չի տեսնում ՀՀ–ում գործող քաղհասարակությունների նախաձեռնողականությունը և ոգևորությունը, որ Արցախում քաղհասարակությունն ավելի կարողունակ դառնա։
Պատգամավորներից «Իմ քայլը» խմբակցության անդամ Մարիա Կարապետյանը նկատեց, որ իր մոտ տպավորություն է ստեղծված եղել, որ նախկինում գուցե ՀՀ քաղհասարակության դերակատարները փոքր-ինչ կաշկանդված են եղել ԼՂ քաղհասարակությանը համագործակցության ձեռք մեկնելու համար՝ մտածելով, որ դա գուցե ոչ ողջունելի միջամտություն դիտարկվի: Նա հետաքրքրվեց, թե որքանո՞վ է Արցախի ՄԻՊ-ը կիսում այդ տպավորությունը:
Բացի այդ, նա հարցրեց, թե արդյոք քարտեզագրվա՞ծ են ԼՂ-ում քաղհասարակության դերկատարումն ու ոլորտները, կարիքների գնահատանք կա՞, թե՞ պետք է այդ փուլից սկսել:
«Իրականում խնդիրները, ոլորտներն ամբողջությամբ գնահատված չեն: Կարծում եմ՝ այս կետից էլ կարող ենք հենց սկսել, հետևաբար` կամուրջները կա՛մ ստեղծելով, կա՛մ ամրապնդելով, որովհետև որոշակի կամուրջներ, բնականաբար, կան: Որոշակի գաղափարներ կան. առաջիկայում Արցախում կազմակերպենք արցախյան և հայաստանյան քաղհասարակությունների ֆորում»,-ասաց Արտակ Բեգլարյանը:
Նա նաև հայտարարեց, որ խնդիրներ չի տեսնում միջամտության, քանի որ բոլորն էլ հասկանում են, որ երկու պետություն ենք, մի հայրենիք:
«Եվ այդ մեկ հայրենիքում չպետք է ինչ-որ հատված լինի, որ կտրված լինի մարդու իրավունքների այն բարիքներից, որոնք ինչ-որ առումով այստեղ արձանագրվում են: Իհարկե, դա չի նշանակում, որ միայն այստեղ կան բարիքներ, Արցախում էլ բարիքներ կան, ու համոզված եմ, որ որոշակի փորձի փոխանակման շրջանակներում հնարավոր է տարբեր բարիքներ նաև Արցախից այստեղ բերել»,- հայտարարեց Արցախի ՄԻՊ-ը: