ԱԺ տարածաշրջանային և եվրասիական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովում այսօր քննարկվել է նաև ԵԱՏՄ շրջանակներում էներգակիրների շուկայի ազատականացման արդյունքում հնարավոր հետևանքները: Հարցը ներկայացրել է Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի նորընտիր նախագահ Գարեգին Բաղրամյանը:
«Շուկայի ազատականացումը ենթադրելու է սպառողների և մատակարարի ու էլեկտրականություն արտադրողների փոխադարձ պատասխանատվությունների սահմանում, եթե այսօր ամբողջ պատասխանատվությունը կրում է «Էլցանցերը», նախատեսվում է, որ բոլոր այն խոշոր սպառողները, որոնք կանխատեսում են անում և որոշակի շեղում են անում կանխատեսումից, որը բերում է ֆինանսական հետևանքների, պետք է պատասխանատվություն կրեն»,- հայտարարել է նա:
Նա նշել է նաև, որ ազատականացումը ենթադրում է նաև միջսահմանային առևտրի զարգացում, այսօր արդեն ակտիվ սկսվել է ենթակառուցվածքների զարգացման գործընթացը: Հայաստան-Իրան բարձրավոլտ էլեկտրակայանի շինարարությունը մեկ-երկու տարում կավարտվի: